Polecamy

W jaki sposób można dostać pożyczkę dla zadłużonych?

Pożyczki dla zadłużonych to nie mit - nawet osoba zadłużona może pożyczyć pieniądze i to nie tylko do rodziny czy znajomych. Instytucje finansowe przygotowały całą gamę produktów dedykowanych osobom bez zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach. Zobacz jakich.

Gdzie można szukać pożyczek dla zadłużonych?

Najlepiej jest szukać takich pożyczek w specjalistycznych serwisach pożyczkowych. Przykładowo podstrona pożyczka dla zadłużonych w Ofin pozwoli odszukać i porównać na podstawie faktycznych parametrów ofertę pożyczek tego typu z całej Polski.

Porównywarki finansowe dają dostęp do przeszukiwania pożyczek według ich typów czyli np. pożyczek dla zadłużonych na raty, ze złą historią, bez baz - i wielu innych. Dzięki temu nie musimy samodzielnie prześwietlać oferty poszczególnych instytucji finansowych, bo ktoś wykonał tę pracę za nas.

Co to są pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczki dla zadłużonych, jak nazwa wskazuje, to produkt finansowy dedykowany osobom już posiadającym zobowiązania finansowe. Kluczowym pytaniem jest to, jak zdefiniujemy zadłużenie. Jeśli za zadłużenie uznawać każdą aktywną pożyczkę i kredyt, to pożyczek dla takich osób jest naprawdę sporo. Pożyczać można właściwie w każdym miejscu, o ile do dyspozycji posiadamy jeszcze jakąś zdolność kredytową t.j. spłata zadłużenia nie pochłania całej dostępnej nam gotówki.

Jeśli nie mamy nawet wolnych środków finansowych, to zawsze możemy skonsolidować swoje zadłużenie, czyli połączyć kilka mniejszych zobowiązań z wysoką ratą w jedno duże, o dłuższym okresie spłaty. Pozwoli to obniżyć miesięczny koszt obsługi długu i odciążyć domowy budżet.

Natomiast jeśli za zadłużenie uważamy niespłacone, przeterminowane zobowiązania to zakres wyboru pożyczkodawcy dramatycznie się zawęża. Większość firm pożyczkowych posiada dostęp do tzw. baz dłużników, czyli baz BIK oraz BIG (takich jak InfoMonitor, KRD, ERIF czy RDN), więc ma świadomość czy wnioskujący spłacał rzetelnie dotychczasowe zobowiązania czy też nie. Istnieje pewien sposób na obejście tego ograniczenia. Istnieją pożyczki, które nie sprawdzają konkretnych baz (np. pożyczki bez BIK), więc jeśli wiemy, że mamy zadłużenie w tej a nie innej bazie, to można poszukać pożyczkodawcy, który nie sprawdza akurat jej.

W jaki sposób osoba zadłużona może pożyczyć pieniądze?

Drugi, pewniejszy sposób to właściwie pożyczki dla zadłużonych. Dostępne trzy rodzaje usług finansowych dedykowanych takim osobom:

  • Pożyczki z poręczycielem, czyli żyrantem.
  • Pożyczki pod zastaw.
  • Pożyczki prywatne pod weksel.

Skoro bank czy firma pożyczkowa nie może mieć pewności, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie, to musi zabezpieczyć spłatę w inny sposób. Do wyboru są dwie opcje: kredyt czy pożyczka z osobą, która ma wystarczającą zdolność kredytową lub zabezpieczenie spłaty jakimś cennym przedmiotem.

Pożyczka pod zastaw lub z poręczycielem

Pożyczka z poręczycielem to dobry sposób na odnowienie zdolności kredytowej, ale należy mieć świadomość, że w przypadku braku spłaty obciążymy nią poręczyciela. Konieczne jest też znalezienie osoby, która wyrazi zgodę na taki układ.

Innym sposób zabezpieczana jest pożyczka pod zastaw. Jej zabezpieczeniem może być samochód, dzieło sztuki, a nawet nieruchomość lub inna dowolna rzecz o znacznej wartości. Pożyczki tego typu są niekiedy udzielane, podobnie jak kredyty hipoteczne, na bardzo wysokie kwoty. Kwota zobowiązania opiera się w ich przypadku nie na zdolności kredytowej klienta, a wartości zabezpieczenia. Usługa pożyczki pod zastaw nie należy do tanich. Ze względu na dodatkowe wymogi, takie jak konieczność oględzin przedmiotu przez rzeczoznawcę i dodatkowe formalności (wpis do księgi wieczystej czy karty pojazdu) pożyczkodawca ponosi koszty, którymi nie omieszka nas obciążyć. Naturalnie, w przypadku braku spłaty zabezpieczenie stanie się własnością kredytodawcy.

Osobnym tematem są pożyczki pod weksel. Takich pożyczek udzielają osoby nie działające (przynajmniej w teorii) profesjonalnie, czyli osoby prywatne. Pożyczki pod weksel może udzielić dosłownie każdy. Weksel, czyli szczególny rodzaj dowodu zaciągnięcia pożyczki, daje pożyczkodawcy szczególne prawa. Kiedy zobowiązanie przestanie być spłacane, to egzekucja z weksla nastąpi natychmiastowo, przed innymi długami.

Pożyczka dla zadłużonych bez przedpłat weryfikacyjnych

Uwaga - wszelkie pożyczki wymagające przedpłat wyższych niż 1 zł to oszustwa. W internecie można znaleźć wiele ofert pożyczek, które pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku (np. w formie płatnego SMS’a), z których nic nie wynika. Uczciwi pożyczkodawcy pobierają jedynie opłatę weryfikacyjną, która służy sprawdzeniu czy nadawca przelewu to ta sama osoba, która deklarowała chęć wzięcia pożyczki we wniosku. Jej wysokość wynosi 1 grosz lub jedną złotówkę i jest zazwyczaj natychmiast zwracana.

Zrozumiałym jest jednak, że osoba zadłużona nie chce dokonywać nawet tak drobnych wpłat. Istnieją pożyczki bez weryfikacji przez przelew. Są to pożyczki przez automatyczne systemy do weryfikacji konta bankowego, takie jak instantor i pożyczki z weryfikacją osobistą (np. przez kuriera). Usługi typu instantor są popularne wśród pożyczkodawców online i większość z nich oferuje weryfikację na dwa sposoby - przez przelew lub przez właśnie weryfkację automatyczną.

Nieco rzadsze są pożyczki z weryfikacją osobistą. Należy wtedy zamówić do domu wizytę kuriera, który sprawdzi czy jesteśmy tą samą osobą, która widnieje na dowodzie osobistym, lub wizytę przedstawiciela pożyczkodawcy, który zajmie się obsługą domową pożyczki. Innym sposobem jest oczywiście osobista wizyta w banku, gdzie można otrzymać np. kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Zobacz też:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.