Polecamy

Nowoczesne Data Center – czym różni się od zwykłej serwerowni?

Czy Data Center to tylko ciekawsze określenie serwerowni? Wiele osób prywatnych i firm, które dotychczas nie korzystały z tego typu usług, może tkwić w takim całkowicie błędnym przekonaniu. Nowoczesne Data Center to jednak znacznie więcej, niż zaledwie kilak serwerów. Jak działa taki obiekt i na czym polega jego praca?

Co to jest Data Center?

Data Center najczęściej kojarzy się z serwerownią, jednak podczas gdy serwerownia to po prostu miejsce, w którym znajdują się serwery, Data Center oznacza znacznie więcej. Na takie centrum składa się specjalnie zaprojektowany budynek, odpowiednio przeszkoleni ludzie zapewniający całodobową obsługę, masa procedur, dokumentacja, wartościowy i niezawodny sprzęt, oraz właśnie serwerownie.

Serwerownia jest więc nie odmianą Data Center, a jego częścią składową. Nowoczesne Data Center zapewnia obsługę i ciągłe funkcjonowanie tysięcy serwerów. Trudno wymienić wszystkie komponenty IT, które można znaleźć w takim miejscu. Do ich obsługi potrzebni są oczywiście inżynierowie, którzy w każdej chwili będą w stanie usunąć ewentualne usterki i zapewnią całodobowe wsparcie obiektu. Aby systemy działały poprawnie i nieprzerwanie, potrzebne jest także między innymi odpowiednie chłodzenie, ochrona przeciwpożarowa, czy monitoring chroniący obiekt przed włamaniami.

Data Center poza siedzibą firmy, czyli outsourcing

Serwerownię spotkać można w bardzo wielu firmach, ale samodzielna organizacja własnego Data Center jest bardzo wymagającym przedsięwzięciem. Sam zakup całego potrzebnego sprzętu to ogromny wydatek, z którym nie każda firma jest sobie w stanie poradzić. Urządzenia takie wymagają ciągłej obsługi wykwalifikowanego personelu, więc za ich zakupem idzie konieczność zatrudnienia specjalistów IT. Do tego dochodzą jeszcze koszty zasilania całego obiektu, w tym także zasilania awaryjnego w postaci agregatów prądotwórczych. Trzeba koniecznie pamiętać o chłodzeniu pracujących bez przerwy urządzeń, całodobowej obsłudze, która będzie w stanie usunąć wszelkie awarie, czy ochronie w formie monitoringu i najlepiej pracowników fizycznych dbających o bezpieczeństwo pracy.

Outsourcing polega na zleceniu części pracy dla firmy zewnętrznej, która proponuje profesjonalne wsparcie w danym temacie. W przypadku, gdy mowa o Data Center, outsourcing wydaje się wręcz naturalnym rozwiązaniem. O tym, jak działa nowoczesne Data Center, gdzie zlokalizowane są takie obiekty, oraz na jakich warunkach można skorzystać z ich usług, dowiedzieć się można pod adresem https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/data-center.

Zobacz też:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.