Polityka

Bartyla zbiera podpisy pod petycją "Czysty Bytom". I otrzymuje ciosy od przeciwników

Temat walki ze zwożeniem niebezpiecznych odpadów do Bytomia znowu wrócił na tapetę. Prezydent Damian Bartyla rozpoczął akcję "Czysty Bytom, czysty kraj". Pewnie nie spodziewał się, że tak szybko pojawią się riposty.

Każdy wie, że do Bytomia zwożone są odpady, które nie tylko swoim zapachem uprzykrzają życie naszym mieszkańcom, ale także są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niestety, choć od wielu miesięcy problem jest nagłaśniany w mediach, to nikt nie potrafi skutecznie go rozwiązać. Kolejne ciężarówki zwożą śmieci, mieszkańcy się skarżą, a wyjścia z sytuacji nie widać.

Reklama

Prezydent Damian Bartyla postanowił zainicjować akcję "Czysty Bytom, czysty kraj". Polega ona na tym, że mieszkańcy podpisują petycję, która następnie ma trafić do premiera Mateusza Morawieckiego. W czwartek zbierano podpisy na ulicy Dworcowej. Następnie stosowne druki trafiły na stronę Urzędu Miejskiego, by mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i zbierali poparcie od kolejnych osób.

- Tylko zmiana przepisów i surowe kary za ich łamanie mogą zatrzymać przemienianie Polski w śmietnisko Europy. Z problemem nielegalnego składowania odpadów borykamy się od lat, problem dotyczy całej Polski, nie tylko Bytomia. Luki w prawie, niejasny podział kompetencji pomiędzy instytucjami kontrolnymi, a także możliwość wydawania zezwoleń przez urzędy marszałkowskie (a nie wyłącznie przez gminy), uniemożliwiają samorządom zapanowanie nad bałaganem, który tworzy się w powodu wadliwych przepisów - mówi prezydent Bartyla na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

Zarządca naszego miasta jednak ma problem, bo już jest atakowany przez swoich przeciwników. Prawo i Sprawiedliwość dziwi się akcji Bartyli, bo już wiadomo, że państwo zajmuje się sprawą i niebawem w życie mają wejść nowe przepisy, o czym pisaliśmy w połowie kwietnia (więcej TUTAJ).

- Przypominamy prezydentowi, iż w chwili obecnej trwają już prace nad uszczelnieniem przepisów w tym zakresie. (...) Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu, polskie prawo już dzisiaj daje samorządowcom wystarczające kompetencje do walki z procederem nielegalnego składowania czy przetwarzania odpadów. Niestety, wielu z nich, nie chce bądź nie potrafi z prawa tego zdecydowanie skorzystać. Pośród osób, które nie radzą sobie z walką z tym procederem, wymienić należy także prezydenta Bytomia Damiana Bartylę - komentuje bytomski klub PiS.

Partia złożyła petycję w sprawie konieczności podjęcia przez niego skutecznych działań w sprawie śmieciowego problemu. Sprawą zajął się także Maciej Gajos, który od dawna monitoruje zwożenie niebezpiecznych odpadów i nagłaśnia to w portalach społecznościowych. On także chce, by w końcu zaczęto walczyć z groźnym procederem.

- Kategorycznie żądamy podjęcia przez pana niezwłocznych działań, które skutecznie odpowiedzą na problem zaśmiecania naszego miasta przez prywatne firmy. Od wielu miesięcy Bytom pod pańskim kierownictwem jest systematycznie degradowany przez działalność przedsiębiorców śmieciowych, przy pańskiej zastanawiającej bierności. (...) Doprowadzeni do ostateczności pragniemy zaznaczyć, że jeśli nie podejmie pan rzeczywistych działań prowadzących do eliminacji problemu, rozpoczniemy szeroko zakrojoną akcję protestacyjną - pisze Gajos, który swoje pismo skierował nie tylko do prezydenta, ale także do wojewody, marszałka oraz szefa Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #178887 2018/05/12 11:23
"Czysty Bytom" - kolejne hasło ujawniające prawdziwe zamiary miłościwie panującego.

Referendalne "Ratujmy Bytom " dzięki niezliczonym, zamiatanym pod dywan aferom i przekrętom zmieniło znaczenie w "Rabujmy Bytom" .

"By To Miasto obudzić" - również odniosło zamierzony skutek. Bytomianie obudzilii się w zadłużonym hasioku, starannie odcinanym komunikacyjnie od reszty aglomeracji. W hasioku, w którym od pierwszych dni deprecjonowano kulturę, i w którym nie ma pieniędy ani na bieżące remonty, ani na komunikację, ani na wypłaty dla urzędników i nauczycieli, ale są na to aby spełniać zachcianki potrzebnej bojówki kiboli skupionej wokół czwartoligoych profesjonalistów.

Niebawem wyjdzie na jaw, że "Czysty Bytom" - należy interpretować jako zachętę do oczyszczenia Bytomia z jego mieszkańców, którzy dla bezkarnie rządzącej elyty są niczym śmieci na terenach łowieckich zarządzanych przez lobbystów powiązanych z KW bezkarnie znaczącymi swoje terytoria szkodami górniczymi oraz bojówek bytomskiej patologii dumnej z bazgrania "PB" na wyremontowanych na kredyt elewacjach.

Ciekawe, kiedy sztukmistrz z Bytomia nakaże usunąć poniższy materiał
"Zaproponowałem nawet prezydentowi, aby w tym rejonie ograniczyć tonaż na drodze. W odpowiedzi prezydent napisał, że jest to niemożliwe, ponieważ będzie to niezgodne z ekonomią transportu dla firm, które składują tam odpady i byłoby to dla nich szkodliwe oraz groziło odszkodowaniami.
bytom.naszemiasto.pl/artykul/radny-do-mi...,artgal,t,id,tm.html

A jak miszcz Snochowski skomentował wybryk swojego sztukmistrza ?

- Kto jest odpowiedzialny za to, że do Bytomia trafia tak dużo odpadów z różnych stron kraju i Europy?
- "[...]Jednak w innych śląskich miastach mówi się o tym jak by bez zbędnego zgiełku medialnego bo tam wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji wpływających na wizerunek miasta. Dlatego z pełną trwogą oglądałem spektakl medialny, który serwowali stali bytomscy opozycjoniści, szargający wizerunek Bytomia w mediach lokalnych czy ogólnopolskich. Dzisiaj widać pierwsze skutki gospodarczo biznesowe dla miasta.
www.bytomski.pl/polityka/23120-damian-ba...ynym-wyjsciem-wywiad
Kleinfeldowski Avatar
Kleinfeldowski odpowiedział w temacie: #178871 2018/05/11 15:32
Przed wyborami zauważył że jest jakiś "niezidentyfikowany" teren poza stadionem - to chyba miasto? :)
Szeregowy Avatar
Szeregowy odpowiedział w temacie: #178868 2018/05/11 09:47
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #178865 2018/05/11 07:51
Bartyla to prawnik, on tam sie zna najlepiej na prawie, i na lewie zresztą też.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #178864 2018/05/11 00:27
Co za hipokryci, normalnie rzygać się chce...

Reklama
Promocja noworoczna