Sport

Kolejna biografia legendy piłkarskiej Polonii Bytom


Dla kibiców Polonii Bytom to nie lada gratka. Ukazała się właśnie książka biograficzna o życiu i karierze świetnego piłkarza Henryka Kempnego. Promocja publikacji już we wtorek, 24 lutego o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7.

Reklama

Książka autorstwa znanego w bytomskim środowisku sportowym Bartosza Błasiaka jest trzecim tomem Biblioteczki Polonii Bytom. Publikacja w ciekawy sposób przedstawia koegzystencję ludności polskiej, śląskiej i niemieckiej na terenie Górnego Śląska po roku 1945. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 95. rocznica powstania Polonii Bytom.

Henryk Kempny urodził się w niemieckim Bytomiu jako Helmut. Nauczył się języka polskiego dopiero w wieku 10 lat. Po 1945 roku jego rodzina postanowiła pozostać w Bytomiu. Kempny grał w kolejnych latach z wieloma lwowiakami w Polonii Bytom oraz w reprezentacji Polski.

Sponsorami publikacji są kibice Polonii z Niemiec z „1. Klubu Kibica Polonii Bytom w Niemcach”, a przede wszystkim Raimund Jeschonnek z Berlina. Wydanie książki współfinansowała również spółka Bytomski Sport.

Henryk (Helmut) Paweł Kempny urodził się 24 stycznia 1934 roku w niemieckim Bytomiu (Beuthen). Mieszkał na dzisiejszej ulicy Smolenia, krótko przed wojną przenosząc się z rodziną na ul. Chrobrego. Chodził do Szkoły Podstawowej numer 4, był ministrantem w kościele św. Trójcy w Bytomiu. Swoją karierę piłkarską rozpoczynał w Polonii Bytom, później grał między innymi w: Legii Warszawa, Górniku Wałbrzych i CKS Czeladź. Trener Polonii Bytom, Górnika Wałbrzych, CKS-u Czeladź i Górnika Niwka. Jako piłkarz czterokrotny mistrz Polski (dwa razy w Polonii Bytom, dwa razy w Legii), dwukrotny król strzelców ekstraklasy (raz w Polonii, raz w Legii), zdobywca 99 ligowych goli. W reprezentacji Polski rozegrał 16 meczów, strzelił 6 goli, brał udział w słynnych meczach ze Związkiem Radzieckim w 1957 roku, otwierał również mecz z NRD w lipcu 1956 roku na Stadionie Śląskim.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.