100-lecie sportu w Górnikach. Przyjadą legendy futbolu

W najbliższy weekend Rodło Górniki organizuje huczną imprezę z okazji 100-lecia życia sportowego w tej niewielkiej dzielnicy Bytomia. W meczu pokazowym wystąpią m.in. były mistrz świata, dwukrotny król strzelców Bundesligi, czy znani reprezentanci Polski.

Fot. Rodło Górniki
Rodlo gorniki martin max jozef wandzik

Górniki to jedna z najmniejszych dzielnic Bytomia, ale i ona ma piękne tradycje sportowe, które pielęgnuje do dzisiaj. W weekendy życie dzielnicy przenosi się na ul. Sportową 6, gdzie znajduje się boisko piłkarskie, na którym od dekad gra Rodło.

W końcu uczczą 100-lecie

Rodło Górnik obecnie rozgrywa drugi sezon z rzędu w bytomskiej klasie A. Po siedemnastu kolejkach zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli, co daje nadzieję na to, że uda się utrzymać na tym poziomie rozgrywkowym. W najbliższą sobotę 30 kwietnia podopieczni Artura Grzesika rozegrają mecz ligowy z Orkanem Dąbrówka Wielka. Wszyscy jednak żyją tym, co będzie się działo przez cały dzień.

Bytomski klub w końcu doczekał się imprezy z okazji 100-lecia życia sportowego w Górnikach. W końcu, bo obchody początkowo były zaplanowane na 2020 rok, ale wszystko pokomplikowała pandemia koronawirusa. Rodło jednak dzięki temu zyskało dodatkowy czas, aby zorganizować wielkie wydarzenie.

Obchody oficjalnie rozpoczną się o godzinie 13:30. Pół godziny później zostanie rozegrany mecz, w którym wystąpią wielkie gwiazdy. Na boisku zmierzą się oldboje Rodła i Schalke 04 Gelsenkirchen. W ich szeregach znajdą się m.in. Józef Wandzik (były bramkarz m.in. Panathinaikosu Ateny i reprezentacji Polski), Martin Max (dwukrotny król strzelców Bundesligi), Olaf Thon (mistrz świata z 1990 roku), czy Tomasz Wałdoch (były gracz Schalke i reprezentacji Polski).

Głównym punktem imprezy będzie wspomniany mecz ligowy, który rozpocznie się o godzinie 17. Wcześniej na boisku odbędą się pokazy strażackie i freestyle football. Na gości będą także czekać strefa gastronomiczna, czy strefa dla dzieci, a na koniec odbędzie się zabawa taneczna.

Mały klub z wielkimi wychowankami

Rodło Górniki zawsze były niewielkim klubem, ale może pochwalić się dwoma znakomitymi wychowankami. To Martin Max i Józef Wandzik. Pierwsze kroki stawiali właśnie na tym boisku, na którym odbędzie się sobotnia impreza.

Sport w Górnikach zaczął funkcjonować w 1920 roku, a to za sprawą polskiego, narodowego ruchu gimnastycznego Sokół. Cztery lata później powstał klub gier zespołowych, a w 1926 roku założono drużynę piłkarską Sportclub "1926" Friedrichswille. Pod taką nazwą klub funkcjonował aż do zakończenia II wojny światowej.

Prawdopodobnie w 1946 roku powstało Rodło Górniki, które funkcjonowało najpierw jako Górniczy Klub Sportowy, a potem zamieniło się w Ludowy Klub Sportowy. W czasach świetności klub posiadał sekcję piłkarską, siatkarską, bokserską, gimnastyczną, lekkoatletyczną i tenisa stołowego. Niestety, do dziś zachowała się jedynie drużyna piłkarska.

Pozostaje życzyć kolejnych stu lat. Działalność Rodła należy doceniać i szanować, bo bytomscy fani sportu doskonale zdają sobie sprawę, ile klubów zniknęło z mapy naszego miasta w ostatnich latach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon