Cyganeria w Operze Śląskiej

Opera w 4 obrazach - Perypetie młodych, utalentowanych, zakochanych i bardzo biednych mieszkańców paryskich mansard od dnia prapremiery w 1896 r., niezmiennie przyciągają do sal operowych słuchaczy i widzów.

Bytomski4 cyganeria2

Gdy jesteśmy zakochani, słyszymy w powietrzu muzykę Pucciniego – przekonywała w jednym ze swych filmów Barbra Streisand. Bez wątpienia najpiękniejsze arie i duety miłosne śpiewają bohaterowie oper tego kompozytora. Nie inaczej jest w przypadku „Cyganerii” – aria Rudolfa „Ta rączka taka zimna”, duet Mimi i Rudolfa z I aktu, walc Musetty z aktu II, to najsłynniejsze fragmenty tej opery.

10 i 11 stycznia 2014 r. /piątek, sobota/ g. 18.00 na Cyganerię zapraszamy do Opery Śląskiej.

Libretto przedstawia magiczny, wręcz bajkowy świat epoki balzakowskiej. Cztery sceny układają się w opowieść o romantycznych, zdolnych do wzniosłych uczuć bohaterach, żyjących w trudnej i nieszczędzącej problemów rzeczywistości. Dramatyczne dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi kontrastują z nieco figlarnym romansem Musetty i Marcella, a skromne i surowe mieszkanie artystów na poddaszu – z barwnym światem paryskiej ulicy. Szampańska, beztroska i kokieteryjna zabawa przenika się z zimowym mrozem, biedą, a na końcu tragizmem. Wszystko splecione z głęboko poruszającą muzyką. Opera Giacoma Pucciniego opowiada o życiu paryskiej bohemy XIX wieku. Fragmenty ukazujące obrazy z życia cyganerii artystycznej efektownie zostały przedstawione w Operze Śląskiej w oprawie scenograficznej jednego z najwybitniejszych scenografów śląskich scen –Wiesława Langego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon