PWST: Operculum: looking for Heimat

Dzisiaj premiera spektaklu w bytomskim PWST.

Bytomski4 heimat

Spektakl „Operculum: looking for Heimat” to efekt współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu i Bayerische Theaterakademie August Everding w Monachium pod patronatem E:UTSA.

Temat Heimat został w Niemczech kontrowersyjnie i wyczerpująco przedyskutowany. Jest on historycznie obciążony i tandetnie przerysowany przez media. Lecz Heimat to także utopia. Zagadkowa, o wielu obliczach i nieuchwytna. Indywidualne dążenie do wewnętrznego zawieszenia broni.

Od początku współpracę zespołu kształtowała dyskusja o identyfikacji i obcości.
Dialog polsko-niemiecki, który powstał z różniących się punktów wyjścia w rozważaniach, języków i tła socjo-kulturalnego, dalej się rozwija. Za pomocą ciała i mowy artyści badają rozbieżne podejścia do Heimat i bezustannie poszukują zakotwiczenia w rzeczywistości życia. Dochodzenie do subiektywnego pojęcia Heimat zrasta się z opowieściami Olgi Tokarczuk.

W powieściach „Bieguni” i „Dom dzienny, dom nocny” Tokarczuk rozpatruje temat Heimat na nowo. Na pierwszy rzut oka niezależne opowieści i oderwane wątki tematyczne organicznie łączą się w całościową sieć, która obejmuje zarazem pozornie niezniszczalne zakorzenienie jak i nieodpartą potrzebę opuszczenia tego, co znane.

Programy EigenArten i Trans-form-akcja, stworzone przez Bayerische Theaterakademie i PWST im. Ludwika Solskiego, oferują platformę dla niezależnie tworzonych i eksperymentalnych projektów studenckich w zakresie interdyscyplinarnym. Operculum looking for HEIMAT jest drugim projektem realizowanym we współpracy Bayerische Theaterakademie August Everding i Wydziału Teatru Tańca PWST.

Projekt został stworzony przez zespół little:interference
Agnieszka Bednarz, Kim Bormann, Joanna Chułek, Kasia Gocał, Kasia Kania, Daniela Komędera, Jutta Kriegsmann, Krystian, Łysoń, Marco Michel,
Aneta Orlik, Karol Pruciak, Anna Schweiger, Linda Sollacher, Piotr Wach, Joanna Wydra
Muzyka: Juan Klaus Obermayer
Charakteryzacja: Katharina Siebers

Spektakl - KLIK

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Teatr ROBARK zaprasza w Grudniu

Teatru ROZBARK w Düsseldorfie

Bytomski5 3p18pa2baejg5n1b17oj21fis1ipe8

Teatr „Rozbark” po pierwszej premierze

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark już działa!

Bytomski5 pwst

Dni otwarte w WTT PWST

Bytomski5 randka w ciemno

W sobotę Randka w ciemno

Bytomski4 1801281 892092854139997 1557716431 o

Lutowe HartOFFanie Teatrem