Jedna z najpopularniejszych opera świata! Ujmująca muzyka, wielka miłość, krwawa zbrodnia, tragiczne poświęcenie… To Tosca w Operze

Prapremiera „Tosci” odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Teatro Constanzi w Rzymie, i choć początkowo nie została przyjęta z entuzjazmem przez krytyków i publiczność, dziś uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych oper świata, a jej tytułową bohaterkę zalicza do kanonu największych heroin operowych.

Bytomski4 plakat TOSCA Sala Kongresowa

Opera Pucciniego powstała na kanwie sztuki teatralnej Victoriena Sardou „La Tosca”. Zauroczony kreacją aktorską odtwórczyni tytułowej partii – wielkiej aktorki Sary Bernhardt – kompozytor zaczął myśleć o sztuce Sardou jako o libretcie operowym. Mistrzowskie połączenie melodramatu, sensacji i erotyzmu zinterpretował Puccini „językiem” muzyki w ciągu trzech lat. Dzieło ukończył w roku 1899. Dziś operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów dzieła należą: aria Maria z I aktu Recondita armonia, aria Tosci z II aktu Vissi d'arte oraz aria Cavaradossiego z III aktu - E lucevan le stelle.

W Operze Śląskiej w Bytomiu najnowsza premiera tego tytułu miała miejsce w październiku 2012 r. i była czwartą realizacją dzieła Pucciniego na bytomskiej scenie. Pierwsza „Tosca” Opery Śląskiej wystawiona została 15 września 1945 r. pod kierownictwem artystycznym Adama Didura (była to druga premiera w historii tego rodzącego się w powojennej Polsce teatru!). Kolejna – w roku 1956 – pod kierownictwem muzycznym Jerzego Procknera, w reżyserii Jerzego Popiela i ze scenografią Józefa Szajny. Po raz trzeci została wystawiona po blisko 30 latach w roku 1985, wprowadzona do repertuaru z wielkim sukcesem przez Napoleona Siessa i w reżyserii Marii Fołtyn. W roku 2012 r. tytuł ten powrócił na bytomską scenę w premierowej realizacji, w reżyserii i inscenizacji Tadeusza Bradeckiego (który w Operze Śląskiej reżyserował wcześniej takie tytuły jak: „Requiem” Palestra (1990), „Maksymilian Kolbe” Probsta (1990) i „Widma” Moniuszki (1998); pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina i ze scenografią Jagny Janickiej.

Również w tym roku będzie można podziwiać tę niesamowitą operę w 3 aktach. Już 26 stycznia Tosca ponownie zawita na deski bytomskiej sceny operowej.

  • 26 stycznia 2014 r. /w niedzielę/ o godz. 18.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Akcja „Tosci” rozgrywa się w Rzymie 17 czerwca 1800 r. i obejmuje 24 godziny. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał. Śpiewaczka Floria Tosca kocha malarza Maria Cavaradossiego, na drodze do ich uczucia staje jednak prefekt policji rzymskiej - baron Scarpia...Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija barona Scarpię, lecz zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci…

W spektaklach pod batutą Andrzeja Knapa wystąpią soliści*: Floria Tosca – Anna Wiśniewska-Schoppa, Mario Cavaradossi – Gianluca Zampieri (gościnnie), Baron Scarpia – Adam Woźniak, Cesare Angelotti - Bogdan Kurowski, Zakrystianin - Zbigniew Wunsch, Spoletta – Janusz Wenz, Sciarone – Witold Dewor, Pastuszek – Ewelina Szybilska, Dozorca więzienia - Cezary Biesiadecki, Urzędnik - Paweł Brol, Kat – Zbigniew Biliński oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej.

Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica na podstawie dramatu Victoriena Sardou „Tosca”Kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFINReżyseria i inscenizacja: Tadeusz BRADECKIScenografia i kostiumy: Jagna JANICKA

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon