Nie będzie dzierżawy BPK oraz referendum. Władze wycofują się z tego pomysłu

Radni opozycji skarżą u wojewody śląskiego uchwałę referendalną, tymczasem nieoficjalnie wiemy, że w przyszłym tygodniu radni Bytomskiej Inicjatywy Społecznej (BIS) na specjalnej sesji sami wycofają się z uchwały referendalnej.

Bytomski4 wniosekref

Wniosek do wojewody złożyli radni Michał Bieda, Halina Bieda, Joanna Stępień, Andrzej Kostek i Mariusz Wołosz. Zarzutów jest wiele ale najważniejsze to chyba zawiłość pytania referendalnego oraz brak terminu wejścia uchwały referendalnej w życie. Przypominamy – na ostatniej sesji Rady Miejskiej bytomscy radni zdecydowali, że 16 marca odbędzie się referendum w sprawie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (BPK). Pytanie na referendum brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciwko zrównoważeniu budżetu miasta, realizowaniu ważnych dla Bytomia inwestycji oraz częściowemu zabezpieczeniu środków na wkład własny na projekty współfinansowane z Unii Europejskiej poprzez czasowe wydzierżawienie udziałów Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego spółka z o.o."

Od tego czasu trwa wielka dyskusja medialna. Wszyscy zwracają uwagę, że pytanie referendalne celowo zostało tak skonstruowane aby wprowadzić mieszkańców w błąd. Pisaliśmy o tym w artykule „W marcu bytomianie pójdą na referendum”.

Pomijając pytanie referendalne pozostaje jeszcze kwesta braku terminu wejścia uchwały w życie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy radni BIS w większości są przekonani, że ten błąd formalny pozwoli wojewodzie uchylić uchwałę referendalną. A to krzyżuje plany szybkiego przeprowadzenia referendum i zakończenia go jeszcze w marcu przed kampaniami wyborczymi do europarlamentu i samorządowymi.

Stąd pomysł aby zrezygnować całkowicie z dzierżawy sieci wodno-kanalizacyjnej BPK i nie pchać się przed wyborami w referendum. Bo do takiego zapewne opozycja zaczęła by zbierać podpisy. W przyszłym tygodniu ma zostać zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Dotarliśmy do projektu tej uchwały i w uzasadnieniu możemy przeczytać „W związku z podjęciem decyzji o zaniechaniu procesu czasowego wydzierżawienia Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. i pokryciu planowanych dochodów z tego tytułu z innych źródeł przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest bezprzedmiotowe”. Nie wiemy co dalej z BPK oraz jak ma wyglądać nowelizacja budżetu, w którym zaplanowano przychód 100 mln zł z tytułu dzierżawy sieci wodno-kanalizacyjnej. Podobno władze miasta mają plan alternatywny i nie będzie problemu z budżetem. Szczegółów jednak brak.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt protest1

Protest o wolne media w Bytomiu. Demonstracja w...

Byt mariusz wolosz prezydent bytoma otrzymal votum zaufania

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz otrzymał wotum...

Byt gotowka

Ponad 20 milionów wpłynęło do bytomskiej kasy

Bytomski4 radni

Dzierżawy BPK nie będzie, za to mamy dziurę...

Ostatnia sesja radnych – Co przegłosowali?

Bytomski2 1372147493

W poniedziałek głosowanie w sprawie ulgi dla...

Bytomski2 euro bytom

Bytom może dostać ponad 100 mln euro na...