Muzeum do likwidacji? UM dementuje

Czy Muzeum Górnośląskie doczeka przyszłorocznego jubileuszu 105-lecia? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Platforma Obywatelska kolejny raz podejmie próbę zlikwidowania tej placówki.

Bytomski5 parada muzeum

Dotarła do nas wiadomość, że dziś Zarząd województwa miał przyjąć projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach likwidacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Aktualnie czekamy na potwierdzenie jej przez służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

To byłaby już druga próba likwidacji bytomskiego muzeum w ostatnim czasie. W styczniu 2012 roku Życie Bytomskie poinformowało, że zlecono dwie ekspertyzy dotyczące pomysłu połączenia Muzeum Górnośląskim ze Śląskim. Oba dokumenty rekomendowały to rozwiązanie. O dziwo jednostką "wchłaniającą" miało być Muzeum Śląskie, które ma o wiele krótszą historię oraz wielokrotnie mniejsze zbiory.

W kuluarach mówiono, że chodzi właśnie o przejęcie bogatych zbiorów z Bytomia, aby zapełnić ogromnych rozmiarów nową siedzibę Muzeum Śląskiego interesującymi ekspozycjami. Inicjatorzy tego pomysłu zdecydowanie temu zaprzeczali, tłumacząc plany połączenia chęcią wyspecjalizowania obu muzeów. Przeciwnicy z kolei uważali, że w Bytomiu pozostanie najmniej wartościowa część zbiorów.

Po rozpadzie koalicji Platformy Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska w sejmiku, spowodowanej m.in. konfliktem o osobę Leszka Jodlińskiego, ówczesnego dyrektora MŚ, zamiar połączenia instytucji został zarzucony. Jednak w pewnym sensie go dokonano, gdyż marszałek Mirosław Sekuła powołał na funkcję dyrektorów obu muzeów jedną osobę - Dominika Abłamowicza, dotychczasowego szefa MGB.

AKTUALIZACJA

Rzecznik Marszałka, Aleksandra Marzyńska, zdementowała wiadomość o przyjęciu przez zarząd projektu uchwały w sprawie likwidacji Muzeum Górnośląskiego. - Nie jest to prawdą. Zarząd nie zajmował się taką sprawą - poinformowała Marzyńska. Jej słowa potwierdza Joanna Stępień, bytomska radna Platformy Obywatelskiej. - To plotka. Nie bylo dzisiaj na zarzadzie takiego tematu - stwierdziła.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Połączą muzea? [AKTUALIZACJA]

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Miasto chce przejąć muzeum

Bytomski5 komorowski bytom

Zamkną Muzeum dla etatów

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Likwidacja muzeum po cichu?

Bytomski4 kolegium nauczycielskie bytom

Kolegium do likwidacji