Zaniedbana kamienica zmieni oblicze [VIDEO]

Jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamienic przy Rynku zostanie odrestaurowana i zmodernizowana. W miejsce gabinetów lekarskich znajdą się biura.

Jak możemy dowiedzieć się z Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury budynek przy ul. Rycerskiej 1 został wzniesiony w 1844 roku, lecz jego obecny wygląd jest efektem przebudowy w 1900 roku. Niewykluczone jednak, że zachowały się w nim elementy jeszcze sprzed XIX wieku. Będąc w Herbaciarni "Herbata" w sąsiedniej kamienicy warto zwrócić uwagę na ścianę przylegającą do niego, która powstała nie z cegły, tylko z kamienia dolomitowego.

Budynek w północno-wschodnim narożniku Rynku pierwotnie mieścił w sobie hotel "Pod Białym Orłem" prowadzony przez Loebla Beuthnera. Później, choć właściciele się zmieniali, do końca II Wojny Światowej kamienica zawsze pełniła tę samą funkcję. W 1918 r. na pierwszym piętrze otwarto kino "Thalia", a w 1947 r. Urząd Likwidacyjny wydzierżawił budynek firmie „Zakład badania wody i budowy aparatów”. W ostatnich latach działała w nim Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów.

Dawny hotel nie imponuje rozmiarami, ale wciąż zachwyca pięknymi detalami na elewacji. Niestety od dłuższego czasu szpeci ją farba odpadająca płatami ze ściany. Jest szansa, że się to zmieni. W maju zeszłego roku kamienicę kupiła spółka 4Partners z Katowic, która zamierza budynek poddać renowacji i częściowej przebudowie.

Projekt przygotowany przez 3L Studio z Katowic przewiduje odtworzenie detali od strony uliczki Targowej i pierwotnego koloru elewacji, nadbudowę jednego piętra oraz rozbiórkę oficyny od placu Grunwaldzkiego. W jej miejscu miałaby powstać nowa część budynku. Tym razem kamienica będzie mieścić w sobie siedzibę firmy, natomiast część jej powierzchni zostanie przeznaczona na wynajem.

{gallery}galerie-news/2014/rycerska1{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon