Likwidacja muzeum po cichu?

Dotarliśmy do dokumentu potwierdzającego, że zarząd województwa miał zająć się we wtorek tematem likwidacji Muzeum Górnośląskiego. Urząd Marszałkowski wciąż jednak rozważa zamknięcie bytomskiej placówki.

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

We wtorkowy poranek otrzymaliśmy informację, że o godzinie 9:00 zarząd województwa ma zająć się m.in. projektem uchwały Sejmiku dotyczącej zamiaru likwidacji Muzeum Górnośląskiego. Od razu zwróciliśmy się o potwierdzenie tej wiadomości do służb prasowych Urzędu Marszałkowskiego, który jest organizatorem bytomskiej placówki. Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka UM, która krótko odpowiedziała nam, że zarząd nie zajmował się taką sprawą.

Jednak nasza redakcja dotarła do Porządku posiedzenia Zarządu Województwa Śląskiego 314/IV/2013 w dniu 25.02.2014 r., gdzie pod punktem 26. znajduje się sprawa nr KL/16/255/2014 dotycząca "przyjęcia projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach likwidacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury".

Ponownie zwróciliśmy się do rzeczniczki UM. Tym razem z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego zarząd nie zajął się tą sprawą. - To Zarząd Województwa decyduje i tym, jakie sprawy są poruszane podczas obrad tego gremium. Tematy związane z konsolidacją oferty muzealnej są analizowane od 2011r. - odpowiedziała.

Urząd Miejski zakomunikował nam, że w ostatnich miesiącach nie prowadzono rozmów z ratuszem na temat zamknięcia placówki. - Zarówno Urząd Marszałkowski, jak i Muzeum Górnośląskie nie podejmowały (ani formalnie, ani nieformalnie) rozmów na ten temat z Urzędem Miejskim w Bytomiu. Korespondencja w ostatnich miesiącach dotyczyła wyłącznie kwestii dofinansowania przedsięwzięć zaplanowanych przez MG - napisał nam Adam Grzesik, rzecznik magistratu.

Pojawienie się tematu likwidacji Muzeum Górnośląskiego w porządku posiedzenia zarządu wskazuje, że województwo wciąż szuka możliwości zamknięcia tej jednostki. Tego typu działania są ryzykowne przed wyborami, więc być może nasze zapytanie skłoniło Urząd Marszałkowski do większej ostrożności, stąd próba przemilczenia sprawy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Połączą muzea? [AKTUALIZACJA]

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Miasto chce przejąć muzeum

Bytomski5 komorowski bytom

Zamkną Muzeum dla etatów

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski5 parada muzeum

Muzeum do likwidacji? UM dementuje

Bytomski4 szpital miejski

Szpital bez laryngologii