Budowa stadionu i lodowiska już jesienią - WIZUALIZACJE

Kompleks sportowy dla piłkarskiej i hokejowej Polonii ma powstać w ciągu półtorej roku. Budowa ma się rozpocząć tuż przed wyborami.

Dziś w Biurze Promocji Bytomia odbyła się konferencja prasowa poświęcona „Stworzeniu Kompleksu Sportowego przy ulicy Olimpijskiej w Bytomiu”. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli prezydent Damian Bartyla, Dawid Zięba, prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz Łukasz Wiejacha, Naczelnik Kancelarii Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej.

- Dla tak dużego miasta jak Bytom, miasta z takimi tradycjami sportowymi jest koniecznym budowa nowego stadionu i lodowiska - tymi słowami Prezydent Bartyla rozpoczął konferencję. Podkreślił, że nie tylko sportowcy, ale też mieszkańcy skorzystają na budowie tego kompleksu. Ma on być również wykorzystywany do organizacji koncertów i innych wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Z ramienia miasta inwestorem będzie BPK, którego głównym przedmiotem działalności są wodociągi i gospodarka odpadami. Dawid Zięba stwierdził, że spółka ma doświadczenie w realizacji dużych inwestycji i w przeszłości zajmowała się innymi zadaniami, niż tylko zarządzanie sieciami wodno-kanalizacyjnymi. W jego opinii przeprowadzenie tego przedsięwzięcia nie będzie dla niej problemem.

Następnie głos zabrał Łukasz Wiejacha przedstawiając program funkcjonalno-użytkowy obiektu, realizowanego w systemie "projektuj i buduj". Stadion ma posiadać trybuny na 9 tysięcy widzów, przykryte dachem o powierzchni 8,6 tys. m2. Obok niego, na dzisiejszych boiskach treningowych powstanie wielofunkcyjna hala, na którą będą się składać dwa lodowiska, z czego na głównym zmagania będzie mogło oglądać 3 tysiące widzów. W ciągu 48 godzin będzie można halę dostosować do potrzeb organizacji koncertów i innych wydarzeń.

Wstępnie koszty budowy kompleksu sportowego oszacowano na ok. 48-50 mln złotych. Prezydent zapytany z czego wynika tak niska wycena, odparł że zawdzięczamy to nowoczesnym technologiom, które mają być użyte przy budowie. Przypomnijmy, że w Gliwicach sam tylko stadion wybudowano kosztem 57 mln zł. Na najważniejsze pytanie dotyczące skąd będą pochodzić środki na inwestycję uzyskaliśmy odpowiedź, że miasto wyłoży ok. 30 mln zł z własnego budżetu, natomiast reszta pieniędzy ma pochodzić z Ministerstwa Sportu oraz Totalizatora Sportowego. Damian Bartyla zaznaczył, że wbrew wielu mu "życzliwym" osobom, jest zdeterminowany, aby postawić ten kompleks.

Przetarg na budowę obiektu ma zostać niebawem rozpisany. Uwzględniając wszystkie procedury przewiduje się, że rozpoczęcie prac nastąpi w sierpniu, bądź wrześniu, a budowa potrwa półtorej roku. Prace mają być prowadzone w taki sposób, aby piłkarska Polonia mogła rozgrywać swoje mecze na stadionie.

{gallery}galerie-news/2014/wiz-stadion{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon