Wystawa: Wiele pytań, mało odpowiedzi

Tytuł wystawy Katarzyny Bochenek nawiązuje do jednego z haseł rewolucji obyczajowej z 1968 r. - „Stare pytania, nowe odpowiedzi”. Od tamtych czasów wiele się zmieniło, ale jedno pozostało niezmienne: każde pokolenie chce redefiniować świat otaczających je pojęć. 8 marca o 19.00 w CSW Kronika widzowie zobaczą, jak rzeczywistość opisuje pochodząca z Bytomia artystka wizualna.

Bytomski5 p18i96ev598td14ie1blk1oh1g7e4

Wystawa Katarzyny Bochenek jest wyborem prac powstałych w ramach cyklu „Wiele pytań, mało odpowiedzi”. W Kronice przybiorą formę plakatów i murali, czerpiących z estetyki szablonu, obrazowego haiku, poezji wizualnej, quasi-rewolucyjnych czy anarchistycznych emblemów.

Jak komentuje artystka: Dla mnie to ciągle zbiór nieskończony, bo w tych małych obrazkach notuję swoje refleksje na bulwersujące mnie tematy, protestuję przeciwko nadużywaniu ważnych słów, definiuję swoje poglądy, a czasami pokazuję co mnie śmieszy. To zajęcie bez końca, bo ciągle jeszcze mam wiele tematów, do których szukam odpowiednich słów i obrazów, mogących w prostej formie zawrzeć moją opinię. Celowo wybrałam dla stworzenia stylistykę szablonu, który od wielu lat towarzyszy nam jako graffiti. Szablon jest kojarzony z protestem. Sprawia, że moje obrazki mogą być powielane na wiele sposobów i w wielu formach, np. jako graffiti na ulicy, plakat, nadruk na koszulce.

Prace Katarzyny Bochenek sytuują się pomiędzy sztukami wizualnymi i literaturą. Prezentowana na wystawie część cyklu złoży się na przygotowywaną książkę. Z powodu ścisłego powiązania tekstu z graficznym wyobrażeniem artystka nazywa ją tomikiem poezji wizualnej, w którym poprzez obraz, słowo nabiera dodatkowych, „bardziej pojemnych”, metaforycznych znaczeń.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon