III Liceum Ogólnokształcące do likwidacji

III LO, funkcjonujące dotychczas w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ulicy Arki Bożka 21, ma zostać zlikwidowane. Pozostanie tylko Gimnazjum nr 5 i klasy specjalne. Uchwała o wygaszeniu liceum przyjęta była już w styczniu 2012 roku, a teraz musi zostać skonsultowana.

Bytomski5 liceumlik

Od czasu ogłoszenia zamiaru zamknięcia liceum, w szkole nie prowadzono naboru. Obecnie uczy się w nim ostatnia klasa sportowa, do której uczęszcza dziś piętnaścioro uczniów. Jednoznacznej przyczyny decyzji likwidacji w uchwale nie podano.

Szkołą sportową w mieście ma zostać Zespół Szkół nr 3, na który składa się V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 4. Jednostka zostanie przekształcona w szkołę mistrzostwa sportowego, skierowaną do uczniów, którzy chcą się rozwijać właśnie w dziedzinie sportu.

Kwestią niewyjaśnioną do tej pory pozostaje sprawa zatrudnienia kadry pedagogicznej likwidowanego liceum. Zgodnie z wypowiedzą Adama Grzesika, z Wydziału Promocji i Kontaktu z Mediami UM, decyzje w tej sprawie podjęte zostaną do końca maja, ale urzędnicy zakładają, że wszyscy nauczyciele znajdą pracę w innych placówkach oświatowych w mieście.

Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, projekt uchwały musi zostać zaopiniowany przez nauczycielskie organizacje związkowe oraz musi zostać przedłożony organizacjom pozarządowym do konsultacji społecznych.

Likwidowane liceum miało bardzo dobre warunki do edukacji w zakresie sportowym, a budynek szkoły dawał ogromne możliwości eksploatacyjne. Kilka lat temu w gmachu szkoły uczyło się nawet około 2 tysięcy uczniów. Dyrekcja wpadła jednak na pomysł zagospodarowania wolnej powierzchni. Chce utworzyć w szkole klasy dla dzieci cierpiących na autyzm i wady słuchu. Jest duże zainteresowanie takim oddziałem i dyrekcja szkoły widzi w tym szansę. Nauczyciele szkoły przeszli już specjalne szkolenia, a w planach są także spotkania z zainteresowanymi rodzicami.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt ulica do remontu1

Będzie remont ulic Nawrota i Smolenia w...

Byt restauracja sanepid kontrola

Do restauracji na Szombierkach wkroczył...

Byt spotkanie

Firma w Czechach sposobem na Polski Nowy Ład?

Byt most bytom

Mostek nad Stawem Łabędzim przeszedł naprawę....

Byt tramwaj 3

Nie pojadą tramwaje z Bytomia do Chorzowa

Byt szczepienie

Punkty szczepień przeciw COVID-19 w Bytomiu

Bytomskie czworonogi czekają na adopcję