Teatr Tańca i Ruchu Rozbark już działa!

W minionym tygodniu, w cechowni byłej kopalni Rozbark, działalność rozpoczęła nowa placówka – Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Podczas otwarcia, Damian Bartyla przekazał zarząd nad budynkiem teatru Adrianowi Lipińskiemu, dyrektorowi placówki. Prezydent podziękował także wszystkim, którzy wsparli inicjatywę i przyczynili się do powstania nowego ośrodka kulturalnego, adaptując do jego potrzeb byłą cechownię.

W obecnej siedzibie Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, kiedyś przez 141 lat wydobywano czarne złoto. W 1923 roku doszło tam do największej w historii górnictwa w Bytomiu katastrofy. Wówczas zginęło 145 górników, a setki innych zostało rannych. Obraz św. Barbary, który kiedyś mieścił się w budynku cechowni, dziś jest w parafii św. Jacka, która każdego roku pamięta o czczeniu pamięci poległych w katastrofie. Kopalnia przestała funkcjonować w 2004 roku, kiedy to na powierzchnię wywieziono ostatni wagon w mieście.

Cechownia kopalni służyła kiedyś jako miejsce, w którym górnicy załatwiali sprawy służbowe i inne, ważne kwestie. Później, stojąc pusta, stanowiła tylko pokusę dla złodziejów i osób poszukujących łatwego zarobku.

Od 2007 roku budynki wpisano do rejestru zabytków, a nieco później przejęło je miasto. Pomysłów na zagospodarowanie miejsca było bardzo wiele, ale każdy hamowany był brakiem środków na inwestycję. Powstała koncepcja stworzenia ogrodów, a nawet całego osiedla - zaprojektowanych przez eksperta.

Urok cechowni dostrzegali już wcześniej inni – kręcono w nich zdjęcia do „Perły w koronie” Kazimierza Kutza oraz „Barbórki” Macieja Pieprzycy.

W trakcie uroczystości wystąpili aktorzy Polskiego Teatru Tańca, ze spektaklem pt. „Czterdzieści”. Obecnie nad swoją czerwcową premierą pracuje także Teatr Rozbark.

fot. UM Bytom
{gallery}galerie-news/robarkotw{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Teatr ROBARK zaprasza w Grudniu

Teatru ROZBARK w Düsseldorfie

Bytomski5 3p18pa2baejg5n1b17oj21fis1ipe8

Teatr „Rozbark” po pierwszej premierze

Bytomski5 randka w ciemno

W sobotę Randka w ciemno

Bytomski4 1801281 892092854139997 1557716431 o

Lutowe HartOFFanie Teatrem

Bytomski4 heimat

PWST: Operculum: looking for Heimat

Bytomski4 hartgru

HartOFFanie Teatrem w grudniu