Zamkną Muzeum dla etatów

Aby rozliczyć dotację na budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego musi w nim pracować 180 osób. Brakuje jednej trzeciej z tej liczby. Ratunkiem miałaby być likwidacja Muzeum Górnośląskiego.

Bytomski5 komorowski bytom

W sprawie planów likwidacji Muzeum Górnośląskiego wiadomo coraz więcej. Jak powiedział Jerzy Gorzelik Gazecie Wyborczej, aby rozliczyć unijną dotację na budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego trzeba w nim stworzyć pulę nowych etatów. Obecnie pracuje tam 120 osób, a docelowo powinno 180. Zatrudnienie sześćdziesięciu ludzi to spory wydatek, natomiast w Muzeum Górnośląskim pracuje nieco ponad 60 osób. Sposobem na zaoszczędzenie byłaby właśnie likwidacja bytomskiej instytucji, zwolnienie jej pracowników, aby za chwilę zatrudnić ich w Muzeum Śląskim. W dokumentach pojawiłyby się nowe etaty, lecz faktycznie nikt nowy nie zostałby zatrudniony.

Po naszych artykułach, w których ujawniliśmy plany władz województwa, Urząd Marszałkowski zaproponował naszemu miastu współprowadzenie Muzeum Górnośląskiego tak, jak ma to miejsce w przypadku zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalni Guido. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego nie kryją zdziwienia tą propozycją, ponieważ wcześniej marszałek nie sygnalizował takiego zamiaru, natomiast powszechnie wiadomo w jakiej kondycji są bytomskie finanse. Zdaniem wiceprezydent Anety Latacz, miasto musiałoby rokrocznie dokładać do Muzeum Górnośląskiego dwa miliony złotych, których obecnie nie ma w budżecie. Sprawą zbulwersowany jest poseł Wojciech Szarama. W swoim piśmie do marszałka podkreślił swoje słowa sprzed dwóch lat, że zamknięcie muzeum doprowadzi do jeszcze poważniejszej degradacji miasta.

Szef Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Przemysław Smyczek, uważa, że w Bytomiu brakuje muzeum miejskiego. Takie placówki prowadzą bowiem wszystkie okoliczne miasta. Bytom jednak współfinansuje wystawy i publikacje Muzeum Górnośląskiego obejmujące swoją tematyką historię miasta. Z okazji obchodów jubileuszu 760-lecia lokacji na początku tego roku zapowiedziano wspólne wydanie przełożonej na język polski Kroniki Franza Gramera, pierwszej monografii w dziejach Bytomia.

Dziś prezydent Damian Bartyla miał spotkać się z marszałkiem Mirosławem Sekułą w sprawie przyszłości Muzeum Górnośląskiego. Ustalenia obu samorządowców nie są jeszcze znane.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Połączą muzea? [AKTUALIZACJA]

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Miasto chce przejąć muzeum

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Likwidacja muzeum po cichu?

Bytomski5 parada muzeum

Muzeum do likwidacji? UM dementuje

Bytomski4 kolegium nauczycielskie bytom

Kolegium do likwidacji