Nowe oblicze komendy

Bytomska komenda Policji przechodzi metamorfozę. Funkcjonariusze wreszcie będą pracować w warunkach odpowiadającym współczesnym standardom.

Przedstawiane w telewizyjnych serialach nowoczesne komisariaty polskiej Policji dotąd były czystą fikcją stworzoną przez filmowców próbujących naśladować amerykańskie produkcje. Rzeczywistość niestety jest inna. Funkcjonariusze często pracują w starych, obskurnych budynkach, i nierzadko na sprzęcie przyniesionym z własnych domów. Jak wskazują statystyki, większość z 5,2 tys. policyjnych obiektów została wybudowana przed rokiem 1960 i nie odpowiada wymogom określonym dla obiektów użyteczności publicznej. W 2012 roku Rzecznik Praw Obywatelskich skontrolował 48 jednostek Policji najniższego szczebla. Stwierdzono wówczas, że wiele z nich znajduje się w stanie znacznej degradacji technicznej, a warunki pełnionej tam służby urągają godności ludzkiej, a w skrajnych przypadkach na utratę zdrowia w związku z panującym w nich zawilgoceniem, grzybem, nieszczelnymi oknami etc.

To jednak ma się zmienić za sprawą Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów, który rozpoczął się w zeszłym roku. Za jego sprawą obiekty Policji mają uzyskać jednakową identyfikację zaprojektowaną przez bytomskie studio Idee, ale przede wszystkim mają zostać gruntownie zmodernizowane. Celem jest usunięcie barier architektonicznych, podwyższenie jakości obsługi obywateli, poprawa warunków pracy i ujednolicenie wizerunku komend i komisariatów. Aby to osiągnąć rząd zamierza wydać ok. 1 mld zł.

Program objął również bytomską komendę przy ul. Powstańców Warszawskich. Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu od listopada prowadzi w niej prace podzielone na dwa etapy. W pierwszym gruntowny remont przechodzą wnętrza, natomiast drugi obejmie termomodernizację elewacji i wymianę stolarki okiennej. Zadanie nie jest proste, gdyż jest realizowane w budynkach, w których wciąż pracują funkcjonariusze. Wymaga to więc "gimnastyki" wykonawcy oraz wyrozumiałości policjantów. Inwestycja potrwa do końca października przyszłego roku i będzie kosztować ok. 2,5 mln zł. Z pewnością dzięki niej na estetyce zyska pl. Targalskiego, przy którym nie będą już straszyć brudne i rozsypujące się elewacje budynków Policji.

{gallery}galerie-news/2014/wiz-komenda{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski2 woda kran

W BSM niedobór wody liczy się już w milionach,...

Byt napastnik szombierki

Policja szuka bandyty

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytomski2 1051804963

Złodzieje łańcuszków zatrzymani – przyznali się...