Miasto chce przejąć muzeum

Władze miasta rozważają skorzystanie z oferty marszałka, by wspólnie poprowadzić Muzeum Górnośląskie. Co więcej, niewykluczone jest przejęcie go w całości od województwa!

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Przed kilkoma tygodniami ujawniliśmy, że zarząd województwa rozważa likwidację Muzeum Górnośląskiego. Gdy dowiedziała się o tym opinia publiczna marszałek wystosował propozycję do prezydenta dotyczącą współprowadzenia instytucji. W zeszły czwartek obaj samorządowcy spotkali się w Katowicach, natomiast wczoraj Mirosław Sekuła przyjechał do Bytomia na obrady Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej. Dyskusja z rajcami trwała aż trzy godziny, ale nie zaowocowała decyzjami.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent przedstawił stanowisko miasta w sprawie Muzeum Górnośląskiego. Zapowiedział, że Bytom jest gotowy przystać na propozycję marszałka lub nawet samodzielne utrzymanie instytucji, bądź ewentualnie do spółki z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Damian Bartyla wykluczył likwidację Muzeum Górnośląskiego i zaznaczył, że nie ma mowy o przekształceniu go w filię Muzeum Śląskiego, czyli placówki o 20 lat młodszej, posiadającej znacznie mniejsze tradycje. W najbliższym czasie prezydent będzie spotykać się w marszałkiem co tydzień, aby wypracować najlepsze rozwiązanie dla Muzeum Górnośląskiego i je sfinalizować.

Władze miejskie zamierzają przekazać na utworzenie w UL-u przy ul. Korfantego Centrum Kresowego część środków z puli 100 mln euro, jakie Bytom ma otrzymać w ramach pomocy z Unii Europejskiej. Przejęcie muzeum przez gminę będzie wiązało się również z położeniem większego nacisku na popularyzację historii miasta oraz jej badanie. Być może w strukturach instytucji powstałby stosowny dział, a część powierzchni ekspozycyjnych zostałaby przeznaczona na wystawę stałą poświęconą dziejom Bytomia. Dzięki temu miasto finansując placówkę nadrobiłoby brak muzeum miejskiego, które mają wszystkie okoliczne miasta, a Bytom jako najstarsze z nich tym bardziej powinien takowe posiadać.

Decyzja w sprawie przejęcia Muzeum Górnośląskiego powinna zapaść najpóźniej do kwietnia. Przejęcie połowy instytucji będzie kosztować miasto prawdopodobnie ok. 2 mln zł, a całości przeszło 4 mln zł rocznie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Połączą muzea? [AKTUALIZACJA]

Bytomski5 komorowski bytom

Zamkną Muzeum dla etatów

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Likwidacja muzeum po cichu?

Bytomski5 parada muzeum

Muzeum do likwidacji? UM dementuje

Bytomski4 szpital miejski

Szpital bez laryngologii