Superjednostka zamiast Betonowej Kostki?

Zagospodarowanie terenu wokół kościoła św. Jacka zostało nominowane do nagrody Superjednostka.

Stowarzyszenie Moje Miasto co roku organizuje konkursy na najlepszą i najgorszą ubiegłoroczną inwestycję. W minionych latach naszemu miastu dwukrotnie przyznano Betonową Kostkę za przebudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bytomskiego Centrum Kultury, które jurorzy skrytykowali za brzydotę i brak funkcjonalności.

Tym razem jednak mamy szansę zdobyć wreszcie Superjednostkę wręczaną za najlepsze projekty. Do nagrody nominowano Ogród Różańcowy i Ośrodek Edukacyjno-Kulturalny im. ks. Gerwazego Gorczyckiego powstałe przy rozbarskim kościele św. Jacka. Martyna Fołta z SMM chwali Medusę Group - autora projektu - za stworzenie przyjaznej, estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, która jej zdaniem bardzo dobrze koresponduje z otoczeniem, natomiast parafię za zdobycie się na odwagę, by połączyć nowoczesną prostotę z neostylową świątynią.

Rzeczywiście, trudno teraz przejść obojętnie obok św. Jacka. Tamtejszy ogród wyróżnia się nietypową formą. Nie ma tam zwykłych trawników i rabat kwiatowych. Zieleniec został pozielony na trójkątne skrawki, w których zasadzono różnego rodzaju rośliny. Nocą w oczy rzucają się kuliste lampy nawiązujące do legendy o paciorkach różańca św. Jacka.

Wyjątkowy jest również pawilon mieszczący Ośrodek Edukacyjno-Kulturalny. Choć nie sprawia takiego wrażenia, składają się na niego dwie kondygnacje. To pierwszy w Bytomiu budynek z zielonym dachem porośniętym trawą. Co ciekawe, w ciepłe dni jego górna kondygnacja może służyć jako amfiteatr dzięki składanym szklanym ścianom.

Stowarzyszenie Moje Miasto czeka na propozycje kolejnych inwestycji z zeszłego roku zasługujących na wyróżnienie, bądź potępienie. Pomysły można zgłaszać na adresy superjednostkakatowice@gmail.com oraz betonowakostka@gmail.com.

{gallery}galerie-news/skwer-sw-jacek{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...