Kawa w EC Szombierki? To możliwe!

Czy w zabytkowym kompleksie Elektrociepłowni Szombierki powstanie elegancka kawiarnia? Być może kiedyś do tego dojdzie. Na razie jednak można napić się kawy... z kubka ze starym zdjęciem bytomskiej katedry industrialu.

Przyszłość bodaj najwspanialszego zabytku Bytomia wciąż jest niejasna. Miasto zapowiada jego przejęcie, Fortum - obecny właściciel - obiecuje przekazanie, ale nadal nie wiadomo kiedy to nastąpi i co później się z nim stanie. Władze Bytomia chcą go bowiem od razu sprzedać inwestorowi, o którym na razie nic nie wiadomo, a tym bardziej o jego planach.

Zwykli bytomianie niewiele mogą zdziałać w tej kwestii, ale dzięki sklepikowi Lokalny Patriota każdy może wyrazić wolę rewitalizacji Elektrociepłowni, aby nie podzieliła losu innych bytomskich zabytków przemysłowych jak zabudowania kopalń Szombierki i Rozbark, browar przy ul. Wrocławskiej, czy niedawno wyburzona pierwsza zajezdnia tramwajowa na Górnym Śląsku. Niewielki geszeft przy pl. Klasztornym wprowadził do swojej oferty kilka nowości. Wśród nich znalazły się dwie koszulki przedstawiające przedwojenne zdjęcie EC Szombierki i zegar z jej wieży z wymownym ustawieniem wskazówek za pięć dwunasta, a także wspomniany kubek.

Wśród nowości można znaleźć również flagi Bytomia, które pierwszy raz można legalnie kupić. Wcześniej z powodu braku zgody poprzednich władz miasta Lokalny Patriota nie mógł ich sprzedawać i jedyną możliwością na ich zdobycie, było sprowadzanie ich z Niemiec od handlarza, który nie przejmował się decyzjami ratusza. Właściciele sklepiku planują wprowadzić do oferty jeszcze koszulki z herbem, ale na razie zastanawiają się nad właściwą metodą odwzorowania go na powierzchni materiału. Unikają bowiem chińskiej tandety, dlatego zamawiają odzież wyłącznie u polskich dostawców i do każdego projektu dobierają pasującą do jego charakteru technikę nadruku, wyszywania, bądź inną.

Choć mogłoby się wydawać, że Lokalny Patriota to przedsięwzięcie komercyjne, to faktycznie jest wynikiem lokalnego patriotyzmu jego właścicieli. Od czterech lat łączą prowadzenie sklepu z etatową pracą w innych miejscach. Dlatego też jest on otwarty tylko przez dwie godziny dziennie w tygodniu roboczym (8:30 - 9:30 i 17:00 - 18:00) i cztery godziny w soboty i niedziele (10:00 - 14:00). Asortyment Lokalnego Patrioty jest jednak dostępny również w internecie, dzięki czemu zakupy można robić przez całą dobę.

{gallery}galerie-news/2014/lok-patriota-new{/gallery}

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Prywatny inwestor podpisał umowę na zakup EC Szombierki

Wizualizacje EC Szombierki jako Śląskiego Centrum Nauki "Szalter"

Elektrociepłownia Szombierki jako Śląskie Centrum Nauki

Byt zespol ec szombierki

Zespół wypracuje pomysł na EC Szombierki