O krok bliżej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Bytom jest coraz bliżej włączenia terenów po Kopalni Powstańców Śląskich do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wczoraj przyjęto projekt rozporządzenia w sprawie jej rozszerzenia.

Bytomski5 kwk powstancow slaskich

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów podjął decyzję w sprawie przyjęcia projektu rozporządzenia powiększającego KSSE o kolejne 116 hektarów w ośmiu miastach: Gliwicach, Tychach, Świętochłowicach, Piekarach Śląskich, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, Myszkowie oraz Bytomiu. 25 ha z nich ma już gotowe projekty inwestycyjne o wartości 308 mln zł, lecz większość - w tym bytomskie - będą czekać na chętnych inwestorów.

Po powiększeniu strefa będzie obejmować już 2 121 hektarów w ok. czterdziestu miastach na terenie trzech województw: Śląskiego, Opolskiego i Małopolskiego. Już w tej chwili KSSE jest największą w Polsce pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych i liczby stworzonych miejsc pracy.

Włączenie dawnej Kopalni Powstańców Śląskich w granice KSSE będzie dużą szansą dla Bytomia, gdyż zwiększy szanse na pojawienie się w naszym mieście wielkiego inwestora i tym samym może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia, które obecnie jest najwyższe w województwie. Jak wskazują statystyki, każde jedno miejsce pracy w strefie skutkuje powstaniem od trzech do pięciu miejsc poza nią.

KSSE powstała w 1996 roku, lecz dopiero w 2011 roku udało się wprowadzić do niej niewielką działkę przy ul. Adamka w Łagiewnikach. Niestety firma 3S, do której należy wciąż nie rozpoczęła na niej inwestycji i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Zgodnie z jej planami miałoby tam powstać nowoczesne Data Center. Dwa lata temu Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na włączenie KWK Powstańców Śląskich do KSSE, natomiast w tym roku zawarto porozumienie o współpracy ze strefą.

Decyzja Komitetu Stałego Rady Ministrów jeszcze bardziej zbliża nas do objęcia granicami strefy terenu dawnej kopalni o powierzchni 17,4 ha. Pod koniec zeszłego roku miasto zdobyło blisko 17 mln zł unijnego dofinansowania na jego uzbrojenie. Dzięki temu inwestorzy będą mieć do dyspozycji sieć wodociągową, elektryczną, teleinformatyczną, sanitarną i deszczową, a także nową, oświetloną drogę dojazdową łączącą teren z ul. Dąbrowa Miejska i dalej węzłem autostrady A1.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon