W kwietniu PUCCINI

W kwietniu na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu będzie można zobaczyć dwa słynne dzieła włoskiego kompozytora muzyki operowej Giacoma Pucciniego.

Bytomski5 DSC 4532d Opera Slaska Madama Butterfly fot Tomasz Zakrzewski

12 i 26 kwietnia 2014 r. /sobota/ godz. 18.00 MADAMA BUTTERFLY | 13 kwietnia 2014 r. /niedziela/ godz. 18.00 CYGANERIA.

Jak podaje Opera Śląska: „Madama Butterfly” – nie licząc wznowień – prezentowana była w Operze Śląskiej w nowej, premierowej inscenizacji trzykrotnie. Premiera ostatniej wersji miała miejsce 30 stycznia 1988 r. Ze względu na liczne zmiany w składzie solistów dochodziło jednak do dłuższych przerw tego cenionego i oczekiwanego spektaklu. Opera Pucciniego powróciła na bytomską scenę w marcu 2011 r.

Wznowienie sceniczne Ceyganerii nastąpiło 7 listopada 2009 r. w oparciu o premierę z 9 lutego 1980 r. w realizacji Napoleona Siessa.

Giacomo Puccini MADAMA BUTTERFLY opera w 3 aktach

„Madama Butterfly” to jedno z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Opowiada dramatyczną historię związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San – tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika stacjonujących w Nagasaki wojsk amerykańskich. Młoda Japonka jest tak bardzo zakochana w mężu, że porzuca dla niego swoją religię, kulturę i tradycję, on jednak nie traktuje tego małżeństwa poważnie. Niedługo po ślubie Pinkerton wyjeżdża i wraca dopiero po trzech latach z nową żoną, by zabrać synka, którego urodziła mu gejsza…. „Madama Butterfly” – nie licząc wznowień – prezentowana była w Operze Śląskiej w nowej, premierowej inscenizacji trzykrotnie. Premiera ostatniej wersji miała miejsce 30 stycznia 1988 r. Ze względu na liczne zmiany w składzie solistów dochodziło jednak do dłuższych przerw tego cenionego i oczekiwanego spektaklu. Opera Pucciniego powróciła na bytomską scenę w marcu 2011 r. Namiętność, tragedia, poświęcenie.. Ponadczasowa opowieść o miłości… Poruszająca historia w jednym z najdoskonalszych i najbardziej wysmakowanych dzieł operowych!

Giacomo Puccini CYGANERIA opera w 4 obrazach

Opera Giacoma Pucciniego opowiada o życiu paryskiej bohemy XIX wieku. Libretto przedstawia magiczny, wręcz bajkowy świat epoki balzakowskiej. Cztery sceny układają się w opowieść o romantycznych, zdolnych do wzniosłych uczuć bohaterach, żyjących w trudnej i nieszczędzącej problemów rzeczywistości. Dramatyczne dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi kontrastują z nieco figlarnym romansem Musetty i Marcella, a skromne i surowe mieszkanie artystów na poddaszu – z barwnym światem paryskiej ulicy. Szampańska, beztroska i kokieteryjna zabawa przenika się z zimowym mrozem, biedą, a na końcu tragizmem. Wszystko splecione z głęboko poruszającą muzyką… „Gdy jesteśmy zakochani, słyszymy w powietrzu muzykę Pucciniego” – przekonywała w jednym ze swych filmów Barbra Streisand. Bez wątpienia najpiękniejsze arie i duety miłosne śpiewają bohaterowie oper tego kompozytora. Nie inaczej jest w przypadku „Cyganerii” – aria Rudolfa „Ta rączka taka zimna”, duet Mimi i Rudolfa z I aktu, walc Musetty z aktu II, to najsłynniejsze fragmenty tej opery.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Touch Of Ireland – The Storm – widowisko...

Opera Śląska rozpoczyna sezon

Bytomski4 verdiwagnertrawiata

Dwa wieczory z Operą Śląską

Bytomski4 betiq

Dwa muzyczne żywioły! Dwie legendy! Dwie ikony...

Bytomski4 cyganeria2

Cyganeria w Operze Śląskiej

Bytomski4 MFL 975px 3451

W weekend na scenie Opery: MY FAIR LADY

Bytomski4 85219

2 Złote Maski! Spektakl Roku 2011!