W CSW Kronika rusza nowy cykl wykładów "Czego szuka sztuka?

Nie rozumiesz sztuki współczesnej? Wydaje Ci się, że wszystkie artystyczne działania to tania prowokacja? Podobno dzisiaj artystą może się nazwać byle oszołom. Chciałbyś dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi? Prowadzący zajęć nie będą zmuszać do lubienia sztuki, ale wytłumaczą Ci podstawy: skąd, dokąd i po co?

Bytomski5 kronika

W CSW Kronika rusza nowy cykl wykładów "Czego szuka sztuka? Przewodnik dla niezaawansowanych", skierowany do wszystkich tych, którzy chcieliby poznawać tajniki sztuki współczesnej lub je zgłębiać. Wykłady będą prowadzone przez Wiktorię Kozioł i Martę Świetlik.Pierwszy wykład, "Sztuka szuka definicji" już 25 kwietnia (piątek) o godz. 18.00.

25 kwietnia (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka definicji

Co jest sztuką, a co nią nie jest? Jak interpretować prace artystyczne? Mity dotyczące sztuki współczesnej. Zarzut ideologiczności, niezrozumiałości, brzydoty. Po co komu sztuka?

16 maja (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka odbiorcy

Sztuka wzbudza silne emocje od miłości do nienawiści. Protesty przeciwko wystawom, obraza uczuć religijnych, kult wizerunków religijnych. Jakie budynki chronić, które zniszczyć?

23 maja (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka Innego

Inny to ten, kto inaczej wygląda, inaczej myśli, inaczej działa. Gej, lesbijka, Niemiec, lewak, hippis, Muzułmanin, Zagłębiok, niepełnosprawny, bezdomny. Sztuka może pomóc go zrozumieć, poznać, porozumieć się.

13 czerwca (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka ciała

Każdy z nas ma ciało, choć nie każde jest takie samo. Na co dzień o nim nie myślimy, dopóki nie zacznie nam przeszkadzać, kiedy jest chore. Chętnie myślimy o atrakcyjnych ciałach, które zachęcają do zakupu samochodu. Sztuka stara się zwrócić naszą uwagę na to, jak i kiedy myślimy o ciele, co pokazuje także Patrycja Orzechowska na wystawie Ciało w formie w bytomskiej Kronice.

27 czerwca (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka polityki

Polityka to nie tylko goście w krawatach siedzący w warszawskich instytucjach. Czym właściwie jest polityka i polityczność? Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość? Jakie stosuje narzędzia i jakie tematy podejmuje?

Wiktoria Kozioł - doktorantka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentka psychologii. Interesuje się sztuką nieważną i pominiętą oraz sztuką, którą ktoś już za ważną uznał. Tak się przypadkowo składa, że to często sztuka polska lat 90. Asystowała przy kuratorowaniu wystaw (Festiwalu Alternativa w Gdańsku) i prowadziła dyskusje o sztuce (w ramach Targów Młodej Sztuki "Sztukobranie" w Krakowie). Na co dzień prowadzi zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ. Pochodzi z Bytomia, mieszka w Krakowie.

Marta Świetlik - historyczka sztuki, studentka kulturoznawstwa. Zajmuje się sztuką najnowszą, głównie zaangażowaną, polityczną, kobiecą, związaną z przestrzenią miejską. Działaczka, redaktorka, krytyczka, feministka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon