Na Rozbarku będą się integrować

W maju 2014 r. rusza akcja promocyjna drugiej edycji projektu „Rozbark przez pokolenia”, realizowanego przez Stowarzyszenie św. Franciszka z Asyżu.

Zostaną rozwieszone plakaty i rozdane ulotki promujące projekt i informujące o spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się 22 maja, o godz. 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia, przy ul. Kochanowskiego 25 (wejście od ulicy Konopnickiej). Stworzony zostanie również fanpage, który będzie informował na bieżącą o postępach projektu.

O, co chodzi w tym wszystkim? Projekt ma na celu wzmocnienie integracji pomiędzy mieszkańcami Rozbarku. Zakłada on utworzenie 20 osobowej grupy wolontariuszy
(w tym 10 osób w wieku 60 +). Kluczowe jest zachęcenie do wyjścia z domów i działania, osób starszych. Chodzi o pokazanie im, że też są potrzebni i mają jeszcze dużo do zaoferowania innym.

Projekty rozgrywać się będą w dwóch przestrzeniach: lokalnej i wirtualnej.

Jako przestrzeń lokalną rozumiemy dzielnicę Bytomia - Rozbark, w której odbędą się działania na rzecz społeczności lokalnej. W jaki sposób? Poprzez wolontariat na rzecz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, w ramach świetlicy środowiskowej. Ponadto wolontariusze z pomocą animatora, przygotują kampanie społeczną zachęcającą osoby starsze do aktywności lokalnej, która zakończy się koncertem finałowym . W przygotowaniu kampanii pomogą im wcześniejsze szkolenia z zakresu: partycypacji społecznej i logiki projektowej. Mają one również przygotować grupę do napisania projektu grantowego na rok 2015.

W ramach działania w przestrzeni wirtualnej, wolontariusze stworzą i poprowadzą bloga o projekcie. Wcześniej zaś odbędą się szkolenia komputerowe dla osób w wieku 60 +, w szkoleniach będą pomagać młodsi wolontariusze. Będzie to także, okazja do większej integracji wewnątrz grupy. Każdy z seniorów otrzyma na czas projektu laptopa z dostępem do Internetu, co pomoże im poruszać się we współczesnym świecie.

Projekt zakłada również nagrody dla wolontariuszy, między innymi: wyjścia do opery, kina, teatru, oraz udział w imprezach okolicznościowych.

Osoby zainteresowane udziałem mogą się zgłaszć tutaj:

Stowarzyszenie Opiekuńcze im. Św. Franciszka z Asyżu ul. Kochanowskiego 25(wejście od ul.Konopnickiej), 41-902 Bytom, Tel. 511 825 944; sofranciszek@gmail.com, www.sofranciszek.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt plac barbary stary nowy

Miał być rozbarski Rynek, a wyszedł bubel

Bytomski4 rozbark

Rozbark - co dalej?