Tramwaju do Miechowic nie będzie?

Ponad 30 lat temu zlikwidowano połączenie tramwajowe z Bytomia do Miechowic. Kilka miesięcy temu pojawiła się jednak szansa na wznowienie ruchu na tej trasie. Niestety dziś szanse na inwestycje są coraz mniejsze.

Bytomski5 tramwajdomiechowic google

Pomysł odbudowy połączenia obejmował przedłużenie kursu linii nr 6 o trasę do Miechowic. Władze Tramwajów Śląskich uznały go wówczas za realny. Dziś niestety sytuacja wygląda już nieco inaczej. Powodem jest oczywiście brak wystarczających środków na pokrycie kosztów inwestycji. Odbudowa torów na trasie do dzielnicy Miechowice pochłonęłaby około 80 mln złotych i najprawdopodobniej nie zostanie uwzględniona w projekcie infrastrukturalnym Tramwajów Śląskich na lata 2014-20.

Adam Grzesik z Urzędu Miejskiego w Bytomiu, poinformował Onet.pl, że Zarząd Województwa nie zgodził się na zwiększenie wartości projektu o koszty wynikające z połączenia pętli przy Politechnice Śląskiej z Miechowicami. Projekt był wcześniej złożony w Urzędzie Marszałkowskim bez uwzględnionej trasy do Miechowic, a o jego aktualizację Urząd Miejski w Bytomiu poprosił nieco później. Rzecznik Tramwajów Śląskich, Andrzej Zowada, zapewnia jednak, że spółka walczy o odbudowę trasy na dwa sposoby.

Tramwaje Śląskie złożyły także projekt, dotyczący połączenia z Miechowicami, przez ratusz w Katowicach. Rzecznik spółki twierdzi, że Katowice, jako lider śląskiego subregionu stara się o środki unijne i może pomóc w zdobyciu potrzebnych pieniędzy na odbudowę połączenia.

Według nieoficjalnych informacji decyzja odnośnie połączenia tramwajowego do Miechowic ma zapaść w okolicach lipca i sierpnia. Obecnie jednak na rozpatrzenie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oczekują dwa projekty, w tym jeden nieuwzględniający naszej linii.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bytom plac zabaw

Plac zabaw i siłownia pod chmurką na Stroszku...

Byt bieda gapinski gajos

Przedsiębiorcy z BIPH spotkali się na corocznym...

Byt szpital piekary

Piekarskie Centrum Medyczne do likwidacji?...

Byt dom bytom

Nowa placówka wychowawczo-opiekuńcza w Bytomiu....

Byt starszy pan

Bytomscy seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakupach!

Bytomski5 1960069 465449916915782 1104509460 n

Rusza nabór elektroniczny do przedszkoli

Bytom zacieśnia współpracę gospodarczą