Bristol na sprzedaż

Najdłużej działający bytomski hotel został wystawiony na sprzedaż za przeszło 3 mln zł.

Bytomski5 hotel bristol

Choć przed wojną tylko przy ulicy Dworcowej istniało kilka hoteli, obecnie dwugwiazdkowy Bristol jest jedynym w centrum Bytomia. Zapotrzebowanie na noclegi w naszym mieście spadło, a państwowa spółka prowadząca najstarszy tutejszy hotel nie potrafi odnaleźć się w nowych realiach rynkowych i przegrywa z prywatnymi konkurentami. W ostatnich latach w Bytomiu rozpoczęło działalność kilka obiektów, w tym trzy w samych Łagiewnikach, które oferują konkurencyjny standard i ceny. Ponadto przy ul. Strzelców Bytomskich otwarto nowoczesny, trzygwiazdkowy Hotel Prime, natomiast na granicy z Piekarami wyrósł luksusowy, czterogwiazdkowy Hotel Rezydencja - oba odebrały Bistolowi klientów z bardziej zasobnymi portfelami.

W 2010 roku Skarb Państwa bezskutecznie próbował sprywatyzować Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych będące właścicielem kilku hoteli w okolicy. Procedura przypadła na okres kryzysu finansowego na światowych rynkach i oferenci zaproponowali zbyt niskie ceny. Skoro więc nie udało się zbyć całej spółki, rozpoczęto wyprzedawać ją na części. W minionych latach na przetargi wystawiono budynki w Bytomiu, Katowicach i Zabrzu, ale udało się znaleźć nowego właściciela tylko dla jednego z nich: Hotelu Śląskiego przy ul. Mariackiej w Katowicach.

W zeszłym roku WPUT informował o planach gruntownej modernizacji Bristolu, w ramach której w hotelu miało powstać m.in. SPA i oszklone patio, lecz na początku tego tygodnia ogłoszono przetarg na jego sprzedaż. Cenę wywoławczą ustalono na poziomie 3,1 mln zł. Oprócz gmachu o kubaturze 26,7 tys. m3 oferowana jest duża działka o powierzchni aż 3,6 tys. m2, która w większości jest niezabudowana i daje duże możliwości zagospodarowania według uznania nowego właściciela.

Bytomski Bristol posiada długą i ciekawą historię, sięgającą połowy XIX w. Pierwotnie nazywał się Sanssouci, lecz później został przemianowany na Kaiserhof. Prócz pokoi noclegowych mieścił w sobie dwie sale balowe, salę kinową, a nawet duży skład cygar. Nocowali w nim m.in. Jan Kiepura, Karol Szymanowski, Karin Stanek, Zenon Laskowik, Natalia Kukulska, Jan Pietrzak i Irena Jarocka.

WPUT posiada w Bytomiu jeszcze jeden budynek - dawny hotel Pionier (wcześniej Reichshof, Europahof) znajdujący się na rogu ul. Dworcowej i Moniuszki. Dziś jednak nie pełni swojej pierwotnej funkcji. Obecnie można wynająć w nim biura. WPUT próbowało go sprzedać w 2012 roku razem z katowickim hotelem Polonia, ale nie znaleziono chętnych na oba budynki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski4 blok siemianowicka

Socjał na odludziu

Bytomski2 auto parking nie

Nie będzie nowego auta dla prezydenta

Bytomski2 hasioki

Miasto nadal nie podpisało umowy na wywóz...

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...

Bytomski2 bytom fot

Bytomskie mieszkania w czołówce najtańszych w...