Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego [infografika]. Oficjalne wyniki

W Bytomiu wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) zdecydowanie wygrała Platforma Obywatelska (PO), na którą głosowało ponad 43,3% wyborców. Prawo i Sprawiedliwość (PIS) uzyskało ponad 22,3% głosów, ale trzeba zaznaczyć, że to Jerzy Buzek mocno podciągnął wynik PO.

Bytomski5 wybgrafika ofi

Frekwencja w Bytomiu wyniosła niespełna 20%, więc nie ma powodu do dumy, tym bardziej że była poniżej, i tak niskiej, frekwencji w skali kraju (23%).

W Bytomiu PO zdecydowanie wygrywa z PIS

PO 43,23% - 10909 głowsów
PIS 22,28% - 5622 głosy
SLD 9,25% - 2335 głosów
NP 9,25% - 2333 głosy
EPTR 4,88% - 1232 głosy
SP 3,50% - 882 głosy
PRJG 2,79% - 705 głosów
PSL 2,52% - 635 głosów
RN 1,24% - 313 głosów

Kto w naszym okręgu wszedł do PE i jak głosowali Bytomianie? Bezkonkurencyjny okazał się wspomniany już Jerzy Buzek – na niego głosowało 9 019 bytomian (w okręgu ponad 250 tyś. osób). To właśnie ten wynik pozwolił bytomskiej platformie poszczycić się ponad 43% wynikiem. Te blisko 10 tyś. głosów to ponad 82% oddanych na listę PO. Daje to aż 36% głosów, które zebrał Jerzy Buzek w Bytomiu. Następnymi na liście zwycięzców są: Bolesław Piecha (PIS) z 3 538 głosami i Janusz Korwin-Mikke, którego poparło aż 2 112 bytomian, Adam Gierek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1 683), Jadwiga Wiśniewska z PIS (861), Jan Olbrycht z PO (602) i Marek Plura z PO (327).

Andrzejowi Pilotowi, wicewojewodzie, któremu poparcia udzielił prezydent Damian Bartyla, w Bytomiu udało się zebrać tylko 480 głosów. W całym okręgu wyborczym zagłosowało na niego 2 729 osób. Kandydatka Polski Razem Jarosława Gowina, Barbara Romanowska z Bytomia, w naszym mieście uzyskała 128 głosów. Co ciekawe, w całym okręgu zagłosowały na nią 982 osoby. Daria Kwiatkowska z Nowej Prawicy Korwin-Mikkego, kolejna kandydatka z Bytomia, zdobyła 96 głosów, a w okręgu poparło ją 493 wyborców.

Wykaz posłów wybranych do Parlamentu Europejskiego

Jerzy Buzek (PO) – na Śląsku uzyskał 254 tys. głosów. W Bytomiu 9019.

Bolesław Piecha (PiS) - na Śląsku uzyskał 118 tys. głosów. W Bytomiu 3538.

Janusz Korwin-Mikke (KNP) - na Śląsku uzyskał 67 tys. głosów. W Bytomiu 2112.

Adam Gierek (SLD-UP) - na Śląsku uzyskał 56 tys. głosów. W Bytomiu 1683.

Jadwiga Wiśniewska (PIS) - na Śląsku uzyskał 44 tys. głosów. W Bytomiu 861.

Jan Olbrycht (PO) - na Śląsku uzyskał 34 tys. głosów. W Bytomiu 602.

Marek Plura (PO) - na Śląsku uzyskał 9 tys. głosów. W Bytomiu 327.

Frekwencja wyborcza w Bytomiu wyniosła 19.66%

TAK DLA NAS KOMENTOWALI

Piotr Koj - były prezydent bytomia
Zakończone wybory do Europarlamentu powodują lawinę komentarzy, analiz, wniosków. Coraz mniej można znaleźć tekstów rzeczowych, wyważonych, które nie są wygłaszane na chwałę czy też pohybel. Warto zwrócić uwagę, że w wyborach wzięło udział niespełna 24% osób uprawnionych do głosowania, a w Bytomiu mniej niż 20% czyli 26 000 mieszkańców. To już kolejne wybory, w których wiele osób nie bierze udziału. Robią to świadomie, często powtarzając argument: nie ma na kogo głosować. Widoczne jest zmęczenie głównymi aktorami sceny politycznej, stąd sukces Nowej Prawicy. Zajęła ona w Bytomiu miejsce na podium, ex aequo z SLD. Polska Razem Jarosława Gowina zajęła 7. miejsce, wyprzedziła ją Solidarna Polska. Warto zauważyć, że blisko 83% głosów na Platformę to głosy na Jerzego Buzka, to ponad 36% oddanych, ważnych głosów w Bytomiu. Nietrafione w Bytomiu były dwójki, tylko 4 osoby znalazły się w pierwszej dwudziestce. Lider listy PSL nie znalazł się nawet w pierwszej trzydziestce, ale to chyba żadne zaskoczenie. Tak więc pierwsza bytomska piątka to osoby znane z pierwszych stron gazet: Buzek, Piecha, Korwin-Mikke, Gierek i Kutz. Nie wyprowadzałbym z tych wyników zbyt daleko idących wniosków, zwłaszcza na użytek zbliżających się wyborów samorządowych.

Maciej Bartków - przewodniczący PIS w Bytomiu.
Jestesmy zadowoleni z wyniku wyborów aczkolwiek oczywiście pozostaje pewien niedosyt. PiS w województwie śląskim znacznie skrócił dystans do Platformy Obywatelskiej, poprawił także, i to o 100% swój stan posiadania. Do tej pory mieliśmy 1 posła do Parlementu Europejskiego, od 25 maja posiadamy ich dwóch. Jestem przekonany, że zarówno nasze miasto jak i my, jego mieszkańcy będziemy mieli zawsze liczyć na pomoc i interwencję nowo wybranych europarlamentarzystów PiS.

Adrian Król - wiceprzewodniczący SLD w Bytomiu
Bytomskie wyniki podczas ostatnich wyborów moim zdaniem pokazały słabość partii politycznych w naszym mieście. PO swój sukces zawdzięcza prof. Buzkowi, gdzie należy zwrócić uwagę na malejącą popularność byłego premiera, grubo ponad 100,000 głosów mniej niż pięć lat temu mówi samo za siebie. Podobnie jest z wynikiem wyborczym PiS, to nie bytomianie ciągnęli listę, zresztą identycznie sprawa się ma z SLD, który nawet nie zaprezentował szerzej swoich kandydatów, raczej przechodząc obok wyborów do PE, a to moim zdaniem duża strata, biorąc pod uwagę stan bytomskiego SLD. W przypadku partii Jarosława Gowina, która wystawiła kandydatkę z Bytomia, mocno promowaną przez bytomskich działaczy, można mówić o klęsce, kilkadziesiąt głosów zdobytych w Bytomiu nie wróży sukcesu w wyborach samorządowych. Niemniej największą wtopę zaliczył prezydent Bartyla, bez sukcesu popierając wicewojewodę z PSL , nie jest to porażka polityczna, ale na pewno wizerunkowa.

Tomasz Grula - przewodniczący Twój Ruch Bytom
Kilku wygranych i jeden wielki przegrany, czyli Polska. Poległa demokracja i formuła społeczeństwa obywatelskiego. Pośród wygranych jesteśmy także my. Serio. Bo na pół roku przed wyborami samorządowymi wiemy z czym musimy się zmierzyć (a wiedza jest bezcenna) i wiemy jak bardzo jest ważna nasza rola jako ugrupowania zachęcającego ludzi do aktywności. 5 procent to moim zdaniem wynik, który w Bytomiu to absolutne minimum dla nas, a reszta to tylko nasza wiarygodność i dobrze sformułowany przekaz do wyborców. W pewnym momencie zapomnieliśmy w Twoim Ruchu, że należy się posługiwać językiem zrozumiałym dla obywatela, który przecież niekoniecznie jest politykiem. Gratuluję doskonałego wyniku PO a wszystkich którzy są w szoku po wejściu Nowej Prawicy pragnę uspokoić, że to tylko albo aż tymczasowy obciach.

Daria Kwiatkowska - kandydatka KNP do PE
Wynik Nowej Prawicy, który osiągnęła w Bytomiu jest bardzo satysfakcjonujący. Oczywiste przy małej frekwencji jest to, że nie wygląda on imponująco, ale mnie osobiście cieszy każdy głos oddany na naszą partię. Większość wyborców w Bytomiu (jak również na całym Śląsku) postawiła krzyżyk przy nazwisku naszej "jedynki", co jednak jest oczywiste ze względu na ogromną popularność Janusza Korwin-Mikkego. Jeśli chodzi o mój wynik - cieszy mnie każdy głos, który został na mnie oddany, biorąc także pod uwagę obecność silnego lidera i miejsce pośrodku listy. Jest to dla mnie znak, że dotarliśmy do wielu osób, które postanowiły mi zaufać i poprzeć moją osobę. Biorąc pod uwagę krótki czas, jaki wraz z kolegami z bytomskiego koła KNP mieliśmy na zorganizowanie kampanii oraz możliwości finansowe, uważam, że odnieśliśmy swój pierwszy poważny sukces. Nie ma wśród nas profesjonalistów, istniejemy dopiero od roku, sami się organizujemy, poświęcamy na nasze działanie swój czas, energię i pieniądze. W przeciwieństwie do innych partii całą kampanię zorganizowaliśmy z własnych środków, a nie za pieniądze podatnika. Był to dla nas pierwszy poważny sprawdzian i myślę, że zaliczony został pozytywnie. Dało nam to duży zastrzyk energii i chęci do dalszego działania. Na nasze cotygodniowe spotkania przychodzi coraz więcej osób, rozwijamy się, zdobywamy doświadczenie. Jest mnóstwo pozytywów, cieszy wynik wyborów w Polsce i 4 eurodeputowanych, ale przede wszystkim to, że sami potrafiliśmy się zorganizować, współpracować, a owocem tego są głosy, które zostały oddane na Nową Prawicę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon