To już pewne. Specjalna strefa ekonomiczna obejmie Bytom

To już pewne. Rząd podjął decyzję w sprawie rozszerzenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej m.in. o tereny leżące w Bytomiu.

Bytomski5 kwk powstancow slaskich

Rada Ministrów wydała rozporządzenia, na mocy których zwiększona zostanie powierzchnia kilku specjalnych stref ekonomicznych w naszym kraju. W województwie śląskim do KSSE włączono tereny o wielkości 346,9079 ha w granicach dziewięciu gmin: Bytomia, Bierunia, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Myszkowa, Piekar Śląskich, Świętochłowic i Tychów. W efekcie jej powierzchnia wzrośnie do 2 347,34 29 ha.

W naszym mieście do strefy został włączony teren dawnej kopalni Powstańców Śląskich. W ramach unijnego projektu kosztem 17 mln zł do połowy przyszłego roku firma Skanska wybuduje tam drogę zbiorczą i drogi dojazdowe oraz ich oświetlenie, sieć elektryczną i wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną i teletechniczną, a także przebuduje gazociąg. Dzięki temu nieruchomość będzie gotowa pod budowę nowych zakładów.

Wiadomość o decyzji rządu jest bardzo dobra dla naszego miasta, które boryka się z problemem bezrobocia. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w marcu w Bytomiu było zarejestrowanych aż 21,3% osób bez pracy. Gorzej pod tym względem jest tylko w powiecie częstochowskim. Dzięki włączeniu tutejszych terenów do KSSE miasto ma większe szanse na przyciągnięcie dużych inwestycji, które wygenerują znaczną liczbę nowych miejsc pracy, ponieważ inwestorzy będą mogli uzyskać tu wyjątkowo korzystne warunki działalności.

Dużym atutem terenu po dawnej kopalni jest jego lokalizacja. Znajduje się przy Drodze Krajowej nr 11, węzłach autostrady A1 i Obwodnicy Północnej oraz kolejowej magistrali węglowej łączącej GOP z portami w Gdańsku i Gdyni. W porównaniu z nieruchomościami inwestycyjnymi w Gliwicach, Katowicach, czy Tychach, jest znacznie lepiej położony względem lotniska w Pyrzowicach, gdzie niebawem powstanie nowy terminal cargo.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon