Rycerska będzie bardziej kulturalna

Galeria z designem i ogródki kawiarniane. Tak już niebawem będzie na ul. Rycerskiej.

Bytomski5 teatromania 108

Władze Katowic przeznaczyły miliony złotych, aby ulica Mariacka stała się deptakiem gromadzącym najmodniejsze lokale gastronomiczne w mieście. Tymczasem ulica Rycerska w Bytomiu stała się takim miejscem bez wielkich pieniędzy z budżetu gminy. Zmiany zaczęły się w 2009 roku, kiedy Jerzy Piątek, właściciel Kantoru Express, w dawnym mieszkaniu na parterze kamienicy nr 7 otwarł Pub. Lokal szybko zyskał uznanie dzięki wyjątkowej aranżacji wnętrza. Właściciel zdecydował się pozostawić w nim jak najwięcej oryginalnych elementów jak np. ponad stuletnie podłogi, czy drewniane okna skrzynkowe, a część wystroju skompletował na Targu Staroci.
Następnie przy ulicy rozpoczęła działalność restauracja "Wagon" otwarta przez Janusza Pyzalskiego. Skąd taka nazwa? Lokal, w której się znajduje, jest długi i wąski, dlatego kanapy ze stolikami umieszczono wzdłuż ściany, czym przypomina kolejowy wagon. To wrażenie jeszcze bardziej potęguje pas luster i półki nad siedzeniami. Brak przestrzeni zmusił również do kreatywności w kwestii lokalizacji kuchi, która znalazła się na przeszklonej antresoli nad barem.
Jednym z najmłodszych lokali przy Rycerskiej jest Herbaciarnia "Herbata" prowadzona przez dwójkę pozytywnych bytomian: Justynę Kwiatkowską i Macieja Kalisza. "Herbata" klimatem nawiązuje do kultowej "Fanaberii". Na ścianach widnieją orientalne motywy, lampy dają przyciemnione światło, pod sufitem wiszą tkaniny, a w jednej z sal można napić się herbaty i zapalić fajkę wodną siedząc po turecku na podeście.

Właściciele tych trzech lokali od zeszłego roku wspólnie rozmawiali z władzami miasta oraz Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, aby zamknąć ulicę dla samochodów na odcinku zaledwie trzydziestu metrów, w celu rozstawienia na niej ogródków letnich. Na początku czerwca udało się dojść do porozumienia. Przedsiębiorcy chcą, żeby Rycerska zyskała na uroku, dlatego ogródki znajdą się na specjalnych podestach, na których staną estetyczne stoliki i parasole bez żadnych znaków towarowych. Ponadto mają plany, by ulica rozkwitła pod względem kulturalnym. Co rusz mają się tam odbywać małe, kameralne koncerty, natomiast w ramach Otwarcia Zamknięcia Ulicy Rycerskiej odbędzie się mini Eko-Jarmark ze zdrowymi produktami.

Oprócz ogródków letnich na Rycerskiej, między "Herbatą" a "Wagonem" zostanie otwarta galeria designu "PP Sklep". Jej założycielką jest Patrycja Pyzalska prowadząca w tej samej kamienicy pracownię architektury wnętrz, mająca w swoim dorobku m.in. projekty apartamentów w Starej Piekarni w Miechowicach i Patri Butique Hostel w Katowicach. W galerii będą prezentowane meble, ceramika, grafika i ubrania zarówno autorstwa właścicielki, jak i innych projektantów. Ciekawostką jest, że do środka będzie się wchodzić przez... okno, natomiast wewnątrz ma rosnąć prawdziwa trawa.

Otwarcie galerii "PP Sklep" i ogródków na ul. Rycerskiej odbędzie się 20 czerwca.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 rycerska ogrodki

Krótko: Rycerska już z ogródkami

Seria włamań do bytomskich lokali gastronomicznych

Seria dewastacji i włamań do lokali gastronomicznych

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Kultura parzenia herbaty