Na Obwodnicy stanie sygnalizacja świetlna

Na pierwszym odcinku Obwodnicy Północnej stanie sygnalizacja świetlna. Będzie kierować ruchem na skrzyżowaniu z ul. Nałkowskiej.

Fragment obwodnicy od granicy z Piekarami Śląskimi do ul. Strzelców Bytomskich powstał jako pierwszy. Z powodu różnych problemów budowano go aż przez sześć lat począwszy od 1994 roku. Inwestycja pochłonęła wówczas 18,7 mln zł. Pozostałe dwa odcinki kosztowały o wiele więcej (96,5 i 118,4 mln zł), lecz nie trudno się domyślić, z czego wynika ta różnica. Pierwszy etap był najmniej skomplikowany technicznie. Wszystkie powstałe wówczas skrzyżowania są jednopoziomowe, a więc kolizyjne i nisko przepustowe.

Tymczasem po wejściu Polski do Unii Europejskiej liczba samochodów na drogach gwałtownie wzrosła i rozwiązania zaprojektowane w końcówce ubiegłego wieku dziś już nie zdają egzaminów. Każdy kto próbował włączyć się do ruchu na Obwodnicy wyjeżdżając z ul. Nałkowskiej zdaje sobie sprawę ile czasu trzeba poświęcić na oczekiwanie na możliwość skrętu. W godzinach szczytu wielu kierowcom nie starcza cierpliwości, dlatego wymuszają pierwszeństwo, aby wydostać się ze feralnego skrzyżowania.

Niebawem ma się to zmienić. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania Obwodnicy i ul. Nałkowskiej. W ramach zamówienia zostanie wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa, zmianie ulegnie przebieg pasów włączenia, powstaną wysepki kanalizujące ruch i sygnalizacja świetlna. W ten sposób MZDiM chce usprawnić ruch kołowy oraz zwiększyć bezpieczeństwo w tym rejonie.

Z sygnalizacji z pewnością będą zadowoleni kierowcy z Radzionkowa, którzy codziennie korzystają z tego skrzyżowania. Wreszcie będą mogli bez problemu wjechać na Obwodnicę. Reszta jej użytkowników raczej jednak nie będzie szczęśliwa z przymusowego zatrzymywania się na czerwonym w miejscu, gdzie do tej pory świateł nie było.

Jeśli przetarg się powiedzie i MZDiM wybierze wykonawcę, to przebudowa powinna zakończyć się do końca listopada.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt p19ebtnib717p3prr14fphh1a7v3

Unia zapłaci za skrzyżowanie

Skrzyzowanie szombierki po przebudowie

Skrzyżowanie w Szombierkach otwarte

Przebudowa chodnika pilsudskiego

Ruszył remont ulicy Piłsudskiego

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...