Na Obwodnicy stanie sygnalizacja świetlna

Na pierwszym odcinku Obwodnicy Północnej stanie sygnalizacja świetlna. Będzie kierować ruchem na skrzyżowaniu z ul. Nałkowskiej.

Fragment obwodnicy od granicy z Piekarami Śląskimi do ul. Strzelców Bytomskich powstał jako pierwszy. Z powodu różnych problemów budowano go aż przez sześć lat począwszy od 1994 roku. Inwestycja pochłonęła wówczas 18,7 mln zł. Pozostałe dwa odcinki kosztowały o wiele więcej (96,5 i 118,4 mln zł), lecz nie trudno się domyślić, z czego wynika ta różnica. Pierwszy etap był najmniej skomplikowany technicznie. Wszystkie powstałe wówczas skrzyżowania są jednopoziomowe, a więc kolizyjne i nisko przepustowe.

Tymczasem po wejściu Polski do Unii Europejskiej liczba samochodów na drogach gwałtownie wzrosła i rozwiązania zaprojektowane w końcówce ubiegłego wieku dziś już nie zdają egzaminów. Każdy kto próbował włączyć się do ruchu na Obwodnicy wyjeżdżając z ul. Nałkowskiej zdaje sobie sprawę ile czasu trzeba poświęcić na oczekiwanie na możliwość skrętu. W godzinach szczytu wielu kierowcom nie starcza cierpliwości, dlatego wymuszają pierwszeństwo, aby wydostać się ze feralnego skrzyżowania.

Niebawem ma się to zmienić. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania Obwodnicy i ul. Nałkowskiej. W ramach zamówienia zostanie wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa, zmianie ulegnie przebieg pasów włączenia, powstaną wysepki kanalizujące ruch i sygnalizacja świetlna. W ten sposób MZDiM chce usprawnić ruch kołowy oraz zwiększyć bezpieczeństwo w tym rejonie.

Z sygnalizacji z pewnością będą zadowoleni kierowcy z Radzionkowa, którzy codziennie korzystają z tego skrzyżowania. Wreszcie będą mogli bez problemu wjechać na Obwodnicę. Reszta jej użytkowników raczej jednak nie będzie szczęśliwa z przymusowego zatrzymywania się na czerwonym w miejscu, gdzie do tej pory świateł nie było.

Jeśli przetarg się powiedzie i MZDiM wybierze wykonawcę, to przebudowa powinna zakończyć się do końca listopada.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon