Bytom nęci filmowców

Obiekty z naszego miasta trafiły do katalogów lokacji filmowych.

Bytom nie raz pojawiał się na dużym ekranie. Możemy go zobaczyć m.in. w filmie "Magnat" z Bogusławem Lindą, Janem Nowickim i Grażyną Szapołowską, czy "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza. W ostatnich latach w naszym mieście nagrano zdjęcia do kilku filmów fabularnych, w tym "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Zgorszenie publiczne", "Miłość w mieście ogrodów" i "Matka". Pojawiają się u nas również dokumentaliści. Andrzej Klamt nagrał tu materiały do filmu "Podzielona klasa" o historii uczniów bytomskiej szkoły, których część wyjechała do Niemiec, a inna część została na miejscu, natomiast Jadwiga Kocur zrealizowała dokument pt. "Dwugłowy smok" traktujący o architekturze okresu międzywojennego. Archiwalne i współczesne filmy kręcone w Bytomiu będzie można obejrzeć w dniach 19-21 września w Beceku podczas Bytom Film Festiwal.

Nasze miasto jest dobrym miejscem do tworzenia filmów, gdyż posiada na swoim terenie uczelnię aktorską oraz wiele interesujących obiektów. Doceniła to Silesia Film Commission umieszczając lokacje z Bytomia w swoim katalogu. Trafia on do producentów współpracujących z instytucją, którzy są zainteresowani realizowaniem swoich projektów w województwie. W katalogu odnajdą m.in. fotografie holu sądu rejonowego, kamienicę przy ul. Kościelnej, Rynek oraz stojący na granicy z Piekarami hotel Rezydencja. Oprócz książeczki SFC prowadzi również internetową bazę lokacji, gdzie oprócz sądu widnieje Opera Śląska, Szyb Krystyna, cmentarz Mater Dolorosa i kościół św. Jacka. Instytucja stale rozbudowuje swój katalog. Obecnie najbardziej poszukiwanymi lokacjami są prywatne domy i mieszkania. Osoby, które je zgłoszą mogą liczyć na przyzwoite wynagrodzenie od producentów jeśli ich nieruchomości zostaną wykorzystane w filmach. Propozycje lokacji można przesyłać za pomocą internetowego formularza na stronie www.silesiafilmcomission.pl.

Bytom trafił także do najnowszego katalogu Film Commission Poland. Wnętrze naszego sądu rejonowego wraz z pustynią Błędowską, pałacem w Pławnowicach, Nikiszowcem i kopułą na katowickim rondzie reprezentują województwo śląskie. Wydawnictwo FCP stanowi kompedium wiedzy dla zagranicznych producentów o tworzeniu filmów w Polsce. Mogą się z niego dowiedzieć gdzie mogą uzyskać pozwolenia na wykonywanie zdjęć, czym charakteryzują się poszczególne regiony kraju oraz uzyskać dane kontaktowe do firm specjalizujących się w realizacji poszczególnych etapów produkcji filmowej.

Czy dzięki temu częściej będzie można zobaczyć na naszych ulicach ekipy filmowe? Obecność w katalogach na pewno pomoże w odkryciu bytomskich lokacji przez branżę, ale umiejscowienie tu produkcji będzie zależeć od indywidualnych decyzji twórców.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski2 1376478151

Bytom może „zagrać" w filmie?

Bytomski4 sterowiec bytom

Przedwojenny Bytom na filmie

Byt christmas carolers 2382049 1280

Kaj się bawić 4 stycznia – 6 stycznia

Byt czytaniebajek

Zagraj w bibliotece

Byt ecszombierki

EC Szombierki wysłała światełko nadziei. To...

Byt jarmark sredniowieczny w bytomiu

Rycerze rozbiją obóz w parku [program...

Byt wycieczka maniecki bytom

Wyrusz na majowe wycieczki po Bytomiu