Brzezinka potwierdził start w wyborach

To już pewne - poseł Jacek Brzezinka będzie kandydatem PO na prezydenta Bytomia. Czy dzięki niemu partia odzyska mocną pozycję w miejskiej polityce?

Platforma Obywatelska rządziła Bytomiem przez 1,5 kadencji, ale poniosła dotkliwą klęskę, gdy bytomianie odwołali w referendum nie tylko samego prezydenta, ale także Radę Miejską, a to zdarza się już bardzo rzadko. Złe wspomnienia po Piotrze Koju ma zatrzeć Jacek Brzezinka, który od dwóch kadencji jest posłem w polskim sejmie.

Polityk potwierdził swój start w wyborach na konferencji zorganizowanej na... ulicy Mickiewicza. W ten sposób wraz ze swoim sztabem postanowił zaprezentować kierunek swojej polityki. To właśnie na tej ulicy zawiązała się oddolna inicjatywa mieszkańców, za sprawą której stopniowo zmienia się wizerunek tego traktu i postępuje integracja lokalnej społeczności. - Takie działania chcę wspierać, opowiadam się za rozmowami z mieszkańcami, za konsultacjami społecznymi. Chcę działać w porozumieniu z mieszkańcami i zapraszam do współpracy wszystkich, którym dobro Bytomia leży na sercu. Uważam, że działając w ten sposób możemy wspólnie zmienić przyszłość naszego miasta - powiedział poseł na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami. Gościem konferencji był Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, który poparł kandydaturę Jacka Brzezinki. Nie powinno to szczególnie dziwić, bo jak można wyczytać na stronie internetowej instytutu, jest on "eksperckim zapleczem partii". - Instytut jest organizacją, która od kilku lat raz zajmuje się promocją społeczeństwa obywatelskiego, a dwa propagujemy i próbujemy przekonywać samorządowców, ale także mieszkańców do tego, żeby wprowadzali w swoich miastach, w swoich gminach budżety obywatelskie - powiedział Makowski.

W trakcie spotkania poseł zaznaczył, że zasiadając w sejmie dbał o interesy Bytomia. Wśród swoich największych sukcesów w tym względzie wymienił zabezpieczenie w nowej perspektywie finansowania unijnego 100 mln euro na rewitalizację miasta, wsparcie pozyskania 110 mln zł na modernizacje sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, 49 mln zł na przebudowę ulicy Strzelców Bytomskich, budowę obwodnicy Bytomia oraz powstanie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w szpitalu przy ul. Batorego, jak również włączenie terenów dawnej KWK Powstańców Śląskich do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jacek Brzezinka jest absolwentem Politechniki Śląskiej. Początkowo pracował w kopalni Szombierki, ale od 1993 roku pełnił w różnych firmach funkcję menadżerskie. Przez trzy lata był członkiem rady nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W latach 90' był radnym Bytomia, a po wyborach w 2006 roku został powołany na wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Rok później dostał się do sejmu. W 2011 roku ponownie udało mu się zostać posłem. Teraz zamierza porzucić sejmowe ławy, aby wystartować w wyborach lokalnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon