Opera Śląska rozpoczyna sezon

21 września /w niedzielę/ o godz. 18.00 w ramach inauguracji jubileuszowego, 70. sezonu artystycznego, na bytomskiej scenie ponownie pojawi się jedno z najwybitniejszych arcydzieł włoskiej sztuki operowej – opera Gaetana Donizettiego ŁUCJA Z LAMMERMOOR.

„Łucja z Lammermoor” to wybitna opera romantyczna, która zachwyciła widzów już podczas prapremiery w roku 1835 w Teatrze San Carlo w Neapolu; od tamtego momentu jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych tytułów. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, romantyczna powieść Sir Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermoor”, doczekała się wielu opracowań muzycznych, ale nieśmiertelna stała się właśnie jako „Łucja z Lammermoor” autorstwa Gaetana Donizettiego, który muzykę skomponował w ciągu niespełna czterdziestu dni, chcąc dorównać świętującemu wtedy sukces dzieła „Purytanie” Vincenzo Belliniemu.

Bytomska premiera tej inscenizacji miała miejsce w marcu 2008 roku i była drugą premierą tego tytułu (po spektaklu z roku 1960) zrealizowaną w Operze Śląskiej. Spektakl został przygotowany w koprodukcji holendersko-niemieckiej z Supierz Music Management B.V. i przy współpracy Fundacji Stichting Internationale Opera Producties. Międzynarodowe grono realizatorów i znakomita obsada były gwarantem sukcesu scenicznego tej realizacji, co potwierdziły nie tylko doskonałe recenzje i uznanie publiczności, ale i nominacja do prestiżowej nagrody teatralnej ZŁOTA MASKA w kategorii Przedstawienie Roku (nagrodę za rok 2008 w tej kategorii przyznano ostatecznie bytomskiej realizacji „Carmina burana” C. Orffa). Za największe osiągnięcie solistyczne spektaklu uznano kreację Kariny Skrzeszewskiej, której pierwszy występ na deskach bytomskiej Opery w tytułowej roli przyniósł znamienite wyróżnienie – ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii rola wokalno-aktorska!

A co później?

27 września /w sobotę/ po raz piąty w Operze Śląskiej – w ramach METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW – będzie możliwość zajrzenia za kulisy teatru! Podczas niezwykłej Nocy w Operze naszych Widzów tradycyjnie czekać będzie moc nietuzinkowych atrakcji – o godz. 18.00 na dużej scenie odbędzie się przedstawienie opery „Łucja z Lammermoor” G. Donizetti’ego. Przede wszystkim jednak będzie można zwiedzić kulisy teatru, gdzie na gości czekać będą różne niespodzianki – m. in. warsztaty plastyczne, pokaz charakteryzacji teatralnej, lekcja śpiewu operowego, karaoke. Dla wszystkich uczestników teatr będzie otwarty już od godziny 17.00.

W niedzielę 28 września na bytomskiej scenie będzie można zobaczyć najnowszą propozycję sceniczną – balet „Kopciuszek” do muzyki Siergieja Prokofiewa – którego premiera odbyła się w maju br. Spektakl odbędzie się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i 20-lecia działalności Bytomskiego Stowarzyszenia Niesłyszących, a także 30-lecia działalności artystycznej koła malarskiego przy Oddziale Małopolskim Polskiego Związku Głuchych w Krakowie. Imprezie towarzyszyć będzie wernisaż prac malarskich niesłyszących artystów.

W najbliższych miesiącach nie zabraknie również doskonale znanych i lubianych przez operową publiczność tytułów, takich jak, m. in.: „Baron cygański” (30.09. i 19.10.), „Cyganeria” (4.10.), „Cyrulik sewilski” (14.10.) czy „Nabucco” (26.10.). Kontynuowane będą także cykle poetyckich i muzycznych spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura: Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej (21.09. i 26.10.) oraz „Zasmakuj muzyki…” (19.10.), którego pierwszą w tym sezonie artystycznym odsłonę uświetni koncert pt. „Tańczące Eurydyki” – piosenki z repertuaru Anny German w wykonaniu Aleksandry Stokłosy, kwartetu Fourmat Gabriel i pianisty Klaudiusza Janii.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon