Spektakl dyplomowy WTT znów z Jerzym Stuhrem

„Ubu Król czyli Polacy” to spektakl wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra i przygotowany razem ze studentami bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST. Premiera sztuki odbędzie się już 17 października o godz. 19.00.

Jerzy Stuhr po raz kolejny przygotował sztukę z bytomskimi studentami. Tym razem wybrał „Ubu Król czyli Polacy”. Dobór repertuaru był nieprzypadkowy. Jak mówi sam artysta to sztuka o młodych ludziach. To oni są jej autorami i oni wykonają ją najlepiej. To jednak nie jedyny argument.

- (…) To utwór dający okazję do kreacji zbiorowej, a jednocześnie pozwalający dostrzec indywidualności aktorskie, a kreacja zbiorowa jest najbardziej cennym efektem edukacji teatralnej. To ona świadczy czy już mamy do czynienia z artystami teatru świadomymi swej funkcji w zespole. Jest zwieńczeniem procesu dydaktycznego – mówi Jerzy Stuhr.

„Ubu Król czyli Polacy” idealnie wpisze się więc w konwencję spektaklu dyplomowego, w którym zatańczą studenci IV roku WTT.

- Inscenizacja jaką proponuję jest oparta na ruchu scenicznym, niekiedy bardzo skomplikowanym i trudnym. Studenci WTT są do tego predysponowani i przygotowani. Ta inscenizacje daje im okazję do zademonstrowania w pełni ich umiejętności. I wreszcie powód czwarty: zadziwiająco utwór Jarrego wpisuje się w aktualną sytuację geopolityczną w naszej części Europy. W krzywym, surrealistycznym zwierciadle pokazuje nasze lęki, traumy związane ze wschodem Europy. Wojna, pieniądze, władza, spisek, podstęp, kłamstwo, zdrada są aktualnymi tematami w codziennej pracy ze studentami nad tym utworem, myślę, że kształtują ich postawę nie tylko artystyczną ale i obywatelską – dodaje reżyser.

Premiera spektaklu odbędzie się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, przy ulicy W. Kilara 29 17 października. Prócz premiery zaplanowane są także spektakle 18 i 19 października o godz. 19.00. Koszt biletów to 10 i 15 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon