Zarejestrowali listy, chwalą się kandydatami

W ubiegłym tygodniu minął termin rejestracji list wyborczych do nadchodzących wyborów samorządowych. W Bytomiu wniosek o rejestrację, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, złożyły PO, PIS, SLD, BIS, RAŚ, BAS, KNP i WB. Tomasz Chojnacki nie dostarczył wymaganej liczby podpisów i jego wniosek został odrzucony, a były prezydent Piotr Koj wycofał się z wyborów. Informowaliśmy o tym we wcześniejszych publikacjach.

Ustawowy obowiązek rejestracji list kandydatów na radnych minął 7 października o północy. Wszyscy zdążyli, ale niektórzy na kilkanaście minut przed zamknięciem drzwi komisji. Nie obyło się bez problemów – Projekt Bytom Tomasza Chojnackiego nie weźmie udziału w wyborach samorządowych. Komisja zakwestionowała podpisy stowarzyszenia i nie zarejestrowała list wyborczych (szerzej o tym piszemy w a artykule –„Wybory bez Tomasza Chojnackiego”). W podobnej sytuacji został postawiony Kongres Nowej Prawicy – miejska komisja zarejestrowała tylko trzy okręgi, dwa odrzucając.

Kampania wyborczz rozpoczęta. Widać to po zdjęciach, które znaleźliśmy w internecie

{gallery}galerie-news/zdjecia-wyb{/gallery}

Ostatni okres to czas kiedy wszystkie komitety organizują większe lub mniejsze konferencje, na których przedstawiają swoich kandydatów na fotel radnych. O 25 mandatów w Bytomiu będzie się ubiegać 368 przedstawicieli. Jak już pisaliśmy zabraknie Piotra Koja i Tomasza Chojnackiego. Za to swoje listy zarejestrował Damian Bartyla (BIS), Platforma Obywatelska (PO), Prawo i Sprawiedliwość (PIS), Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), Henryk Bonk wspólnie z Bytomianami Aktywnie Społecznie (BAS), Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) oraz nowość na bytomskiej scenie politycznej Kongres Nowej Prawicy Korwin-Mikkego (KNP).

O urząd prezydenta, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, będą się ubiegać: Damiana Bartyla (BIS) – któremu poparcia udzielą również WB i RAŚ, Jacek Brzezinka z PO, Mariusz Janas z PIS, Henryk Bonk – który swoje siły połączył z Adrianem Królem z BAS, Krzysztof Wójcik z SLD oraz kandydat KNP Waldemar Bartosik.

W tegorocznych wyborach samorządowych w Bytomiu głosujemy w pięciu okręgach wyborczych: Miechowice, Szombierki, Stroszek, okolice Arki Bożka oraz Centrum. Dokładny wykaz ulic, który przypada na dany okręg, można sprawdzić na naszym portalu lub na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Listy wyborcze:

{gallery}galerie-news/listy-wyb{/gallery}Zanalazłeś błąd napisz: redakcja@bytomski.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon