Nowa książka profesora Piotra Obrączki

Dla czytelników pasjonujących się historią Bytomia – dobra wiadomość. Już wkrótce, 22 października (środa) br. o godzinie 17.00, w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 odbędzie się promocja najnowszej książki profesora Piotra Obrączki „Między Bytomiem a Opolem”.

W przeważającej części to teksty poświęcone rodzinnemu miastu. Stanowią one w pewnym sensie kontynuację wydanych w 2011 roku „Bytomskich tematów”, w których mogliśmy przeczytać o ciekawych faktach z historii miasta, np. jedynym koncercie Karola Szymanowskiego na Śląsku, który miał miejsce w Bytomiu, czy też o dobrze znanym na zachodzie Europy, a u nas nieco zapomnianym kompozytorze Heinrichu Schulzu-Beuthenie.

Tym razem z charakterystyczną dla siebie lekkością pióra profesor przypomniał sylwetki m.in. nadburmistrza Georga Bruninga czy księdza Wacława Schenka i innych zasłużonych dla Bytomia osób. Zajął się niebanalnymi tematami, takimi jak wielkie bytomskie pogrzeby, w którym uczestniczyło nawet kilkuset kapłanów i wielotysięczny tłum ludzi w kondukcie; przypomniał historię wyjątkowej kompozycji muzycznej „Odgłosy bytomskiego parku” autorstwa Paula Krausa, XIX-wiecznego kompozytora pracującego w najbardziej znanym na Górnym Śląsku konserwatorium muzycznym Tomasza Cieplika przy ulicy Dworcowej. Jest też mowa w książce o Bytomskim Klubie Literackim, który działał tu przez 37 lat i gościł takie postacie: jak Jarosław Iwaszkiewicz czy Wisława Szymborska, czy też o Uniwersytecie Powszechnym, organizującym wykłady w Muzeum Górnośląskim przez ponad dwie dekady.

Ostatnią część tej publikacji stanowią – pisane nie bez humoru – wspomnienia z lat szkolnych i studenckich autora oraz początków pracy naukowej. Ponadto w książce znalazły się także teksty poświęcone tematyce badawczej podejmowanej przez profesora Obrączkę na opolskiej uczelni, tj. twórczości braci Kisielewskich. Autorowi udało się zatem w książce zaprezentować dwa bieguny swojego życia. Na okładce książki „Między Bytomiem a Opolem” widnieje u góry bytomski plac Akademicki, przy którym mieszkam, natomiast u dołu gmach główny (Collegium Maius) Uniwersytetu Opolskiego, w którym przez wiele lat pracowałem. W Bytomiu mieszkam od urodzenia, a więc bardzo długo, niemniej blisko pół wieku byłem związany z Opolem, gdzie studiowałem, a następnie przez 44 lata pracowałem w Wyższej Szkole Pedagogicznej, przekształconej przed dwudziestu laty w Uniwersytet Opolski – mówi profesor Obrączka. Na promocję książki Biuro Promocji Bytomia na Rynku 7 zaprasza 22 października (środa) br. o godzinie 17.00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt nadburmistrz bruning

Nadburmistrz doczekał się książki

Granica polsko-niemiecka w Bytomiu

Państwowa granica, po której w Bytomiu nie ma już śladu

Czesław Czerwiński

Czesław Czerwiński zatrzymał Bytom w czasie

Bytom Plac Akademicki

Spektakularny Bytom w kolorze na zdjęciach sprzed 100 lat

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt poczta miarki 01

Modernistyczna poczta w rejestrze zabytków...

Byt fot paul rother szombierki

Szombierki i Śląsk z dawnych lat