Działania "ZNICZ 2014" w Bytomiu

Działania „ZNICZ 2014” rozpoczynają się 31 października o godz. 6.00 i potrwają do 3 listopada do godz. 14.00. Na terenie Bytomia nadzorem zostaną objęte cmentarze znajdujące się przy głównych ciągach komunikacyjnych, w szczególności tam, gdzie ruch pojazdów i pieszych będzie największy.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonach cmentarzy. Jak co roku, na bytomskich ulicach w tym okresie będzie więcej policjantów. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Policja apeluje też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Apel jest też skierowanych do pieszych odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

W dniu 31 października w godz. od 18.00 do godz. 22.00 oraz w dniu 1 listopada w godz. 8.00 do 22.00, będzie obowiązywał ograniczony ruch pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton. Ograniczenia te nie dotyczą autobusów.

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

 • w miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
 • nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
 • pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
 • parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
 • osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
 • nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Kierowcom przypominamy, aby parkowali samochody w miejscach dozwolonych i nie powodowali swoim zachowaniem utrudnień w ruchu. Apelujemy, by wchodząc z samochodów zabrać z sobą dokumenty i nie pozostawiać innych przedmiotów w widocznym miejscu. Przypominamy również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenia dzieci w fotelikach lub na specjalnych podkładkach.

Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Kierowcom przypominany także, że w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze, poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili.

W związku z dniem Wszystkich Świętych od 31 października do 1 listopada włącznie - w Bytomiu zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w godzinach 06:00 – 22:00.

 • wyłączenie z ruchu ulicy Powstańców Śląskich na odcinku od ul. Czarnieckiego do Piekarskiej z uwagi na sąsiedztwo cmentarza poprzez oznakowanie znakami B-1 i barierami zabezpieczającymi.
 • wprowadzenie na ulicy Piekarskiej od Żeromskiego do Prusa obustronnego zakazu zatrzymywania się znakami B-36, chodniki w tym miejscu zostaną od jezdni oddzielone taśmami zabezpieczającymi;
 • wprowadzenie na ul. Szafranka ruchu jednokierunkowego z kierunkiem ruchu od ul. Staffa do ul. Alojzjanów.
 • wprowadzenie na ul. Piekarskiej ruchu jednokierunkowego od ul. Powstańców Śląskich do ul. Zielonej z obowiązującym kierunkiem ruchu od ul. Powstańców Śląskich.
 • wprowadzenie na ul. 9-go Maja ruchu jednokierunkowego od ul. Prywatnej do ul. Obrońców Westerplatte z obowiązującym kierunkiem ruchu od ul. Strzelców Bytomskich.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt flakony perfum

Chciał ukraść perfumy. Został złapany przez...

Byt kosci piekarska

Na Piekarskiej znaleziono kości. Czy to ludzkie...

Byt drzewo ul witczaka bytom

Wichury w Bytomiu. Kierowca uciekł przed...

Byt 39 533563

Policja poszukuje złodziei. Znasz tych mężczyzn?

Byt 39 509677

Kronika Policyjna: 13 sierpnia [przegląd]

Byt 39 490245

Kronika Policyjna: 14 maja [przegląd]