"Arcydzieła ceramiki polskiej..." w Muzeum Górnośląskim

Wykwintne tułowickie kamionki zwane „czarną porcelaną”, prószkowskie zastawy czy fajanse Konstantego Laszczki to tylko niektóre z eksponatów, jakie od 5 listopada będzie można oglądać na wystawie „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku” w Muzeum Górnośląskim.

Prezentowana ceramika to zabytki unikatowe w skali europejskiej, powstałe w różnych latach, w odmiennych technologiach i stylistykach, o wyrafinowanych formach i zdumiewających dekoracjach. Szczególny podziw budzi prostokątna taca z uchwytami z manufaktury w Prószkowie, o powierzchni niemal w całości pokrytej plastyczną dekoracją złożoną z liści i kwiatów, wśród których rozmieszczono cztery pojemniczki na przyprawy w kształcie kuropatw, raciborska waza do zupy z uchwytami w postaci baranich głów, lśniące figurki z Pacykowa czy miniaturowy serwis dla lalek sygnowany przez Hutę Franciszka.

Na ekspozycji, przygotowanej w części historycznej w całości ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, ukazana zostanie także tzw. „czarna porcelana” z I połowy XIX wieku z reliefami i srebrnymi bądź żółtymi zdobieniami z manufaktury w Tułowicach, a spośród dzieł Konstantego Laszczki (1865–1956) – rzeźbiarza, malarza pozostającego pod wpływem twórczości Augusta Rodina – pojawią się dekoracyjny wazon o niezwykłych uchwytach w formie chimer czy baśniowa figura zaklętej w ptaka królowej.

Muzealną kolekcję fajansu, kamionki i porcelany zwanej „białym złotem”, powstałej w ciągu trzech minionych stuleci, dopełnią współczesne wyroby wytwórni z Bogucic, Bolesławca i Ćmielowa. Wystawa objęta jest patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będzie otwarta do 29 marca przyszłego roku.


Wernisaż: 5 listopada (środa), godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 5 listopada 2014–29 marca 2015
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Iwona Mohl


Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wystawa Muzeum Górnośląskie3

Wystawa w naszym muzeum tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Dwie nowe wystawy w bytomskim muzeum

Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski –...

Bytomski4 plakat Przy kuchennym stole

Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni...

Bytomski4 rodzinski

Rodziński w bytomskim muzeum

Bytomski5 muzeum ewa

Kuratorskie oprowadzanie

Bytomski4 muzeum logo

Kuratorskie oprowadzanie po wystawach w Muzeum...