Nowości w Muzeum

Muzeum Górnośląskie czekało kilka lat na to, by do Wystawy Działu przyrody dołączyła ornitologiczna kolekcja Edwarda Hanzla. Nareszcie się udało – bytomianie będą mogli oglądać około 200 dodatkowych eksponatów.

O nowościach w bytomskim muzeum dyrekcja chwaliła się na specjalnym „śniadaniu prasowym. Podczas konferencji Dyrektor Muzeum Alicja Knast pokrótce przedstawiła plan nadchodzących wydarzeń kulturalnych, nakreśliła również kierunek zmian jakie w najbliższym czasie zajdą w muzeum, podkreślano wagę inwestycji w digitalizację, zabezpieczenie oraz zabezpieczenie zbiorów.

Muzeum Górnośląskie przygotowuje się do otwarcia trzech nowych wystaw oraz międzynarodowej konferencji naukowej

Nasze Muzeum jest w posiadaniu jednego z największych polskich zbiorów przyrodniczych. Można wśród nich znaleźć ponad pół miliona egzemplarzy zoologicznych, botanicznych i geologicznych z naszej części Europy. Kolekcja, która dołączy do Muzeum zdecydowanie wzbogaci jego zbiory.
- Świetnie spreparowana kolekcja liczy ok. 200 dermoplastów, głównie zwierząt kręgowych z okolic Rzeszowa i terenów dzisiejszej Ukrainy. Perfekcyjnie wykonane okazy pochodzą z XX w. To bez wątpienia pierwsza tak interesująca oferta sprzedaży od blisko 50 lat – mówi Roland Dobosz, kierownik Działu Przyrody MGB. Kolekcja nie jest jeszcze dostępna dla zwiedzających – obecnie jest w depozycie, ale już wkrótce zostanie zabezpieczona i ujrzy światło dzienne. Planowo nastąpi to w pierwszym kwartale przyszłego roku. Muzeum Górnośląskie posiada już inny, cenny zbiór dermoplastów – Ottona Natorpa.

Prezentowano nadchodzące wydarzenia:

  • Wystawa Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i Ludzie.
  • Wystawa Drohobycz- miasto jedyne na świecie.
  • Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kobieta na Kresach. Znane i nieznane - inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Czym jeszcze chwaliła się dyrekcja? Muzeum Górnośląskie doposażyło Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Pracownię Archeologiczną oraz Pracownię Preparacji i Konserwacji Zwierząt. Ostatnimi nabytkami są m.in. urządzenie do próżniowego pakowania okazów z natury oraz nowoczesny sprzęt do digitalizacji mikroskopowej, makro- i mikrofotografii. Pozwala to na przeprowadzenie większości zadań konserwatorskich w Muzeum, a także przyczynia się do upowszechniania zabytków w formie elektronicznej.

O przedsięwzięciach

Muzeum Górnośląskie przygotowuje się do otwarcia trzech nowych wystaw oraz międzynarodowej konferencji naukowej. W grudniu zaprezentowane zostaną dawne bytomskie pocztówki, za pomocą których ludzie komunikowali się ze sobą. To istotne dokumenty historyczne, jak również źródła wiedzy o mieście i jego mieszkańcach. Na ekspozycji Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie ukazane zostaną m.in. karty litograficzne z kolekcji Muzeum Górnośląskiego oraz prywatnych kolekcjonerów.

13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy Drohobycz – miasto jedyne na świecie, poświęconej temu wyjątkowemu miastu „o zapachu nafty i cynamonu”, pulsującemu życiem i pełnego inspiracji, z którego wywodzili się Bruno Schulz czy Kazimierz Wierzyński. Zaprezentowane zostaną oryginalne dokumenty, mapy, zdjęcia, pamiątki, a także wyjątkowe dzieła sztuki, jak np. obraz Brunona Schulza Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Zbliżająca się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego w XIX i XX wieku poświęcona będzie niezwykłym kobietom, prekursorkom w wielu dziedzinach, które wykraczały ponad swoją epokę, pielęgnując uniwersalne wartości, kreując postawy, kształtując tożsamość. Podczas dwudniowych obrad, w 8 sesjach wystąpi 38 prelegentów, ukazując dokonania docenionych, jak i nieznanych Kresowianek.

Na wystawie Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku bogata, niezwykle różnorodna kolekcja ceramiki Muzeum Górnośląskiego zostanie po raz pierwszy przedstawiona w tak szerokim zakresie. Najciekawsze polskie zabytki fajansowe, kamionkowe i porcelanowe, wykonane w odmiennych stylach, technikach, o zaskakujących motywach dekoracyjnych, ukażą wyrafinowanie rzemiosła artystycznego i jego ponadczasowe piękno.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon