W niedzielę głosujemy

W niedzielę cała Polska będzie wybierać władze samorządowe. Tego dnia rozstrzygnie się kto zasiądzie w ławach sejmików, rad miejskich i jacy ludzie będą kierować miastami przez kolejne cztery lata.

Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Listę Obwodowych Komisji Wyborczych można znaleźć w serwisie www.WyborywBytomiu.pl. Każdy wyborca otrzyma trzy karty do głosowania. Na pierwszej z nich znajdą się nazwiska kandydatów na prezydenta, na drugiej nazwiska kandydatów na radnych, a na trzeciej nazwiska kandydatów na radnych sejmiku województwa. Na każdej należy zaznaczyć symbolem X w kwadratowym okienku tylko jedno nazwisko. Zakreślenie wielu kandydatów na jednej karcie spowoduje jej unieważnienie. Głosować może każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat.

W nocy Państwowa Komisja Wyborcza będzie stopniowo podawać cząstkowe wyniki po 30, 60 i 90 procent zatwierdzonych protokołów. Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane w naszym serwisie. Oficjalne, końcowe wyniki powinny zostać podane do wiadomości w poniedziałek, choć procedury mogą się przeciągnąć. W 2010 roku PKW przedstawiła oficjalne wyniki w nocy z wtorku na środę, a więc dwa dni po wyborach.

Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie zdobędzie powyżej 50% głosów, to dwa tygodnie później, 30 listopada, odbędzie się druga tura wyborów. Wówczas wyborcy otrzymają tylko jedną kartę z nazwiskami dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwyższe poparcie w pierwszej turze.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dokąd jedzie pociąg?

Ilu bytomian pójdzie na wybory?

Brzezinka: wyciągnęliśmy wnioski z referendum

Bonk został zdymisjonowany

Brzezinka potwierdził start w wyborach

Kto kandyduje na prezydenta? Pospekulujmy

SLD stawia na Wójcika [WYBORY 2014]