Becek z dofinansowaniem

Bytomskie Centrum Kultury (BECEK) otrzymało dofinansowanie w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”. To nie tylko duże wyróżnienie dla instytucji, ale także dotacja na realizację prestiżowego projektu.

Becek otrzymał grant z funduszy norweskich i funduszu EOG w wysokości 491 400 zł na realizację projektu „Sztuka/Poznanie/Działanie”. Ma on trwać do kwietnia 2016 roku, a jego celem jest prezentacja oryginalnych zjawisk sztuki norweskiej. Projekt ma w szczególności skupić się na działalności teatralnej, a także aktywizacji lokalnej społeczności i zbudowaniu relacji pomiędzy Becekiem a norweskimi instytucjami kulturalnymi.

Podczas najbliższych dwóch TEATROMANII (2014-2015) oraz w ramach cyklu HartOFFanie Teatrem zaprezentowane zostaną więc norweskie grupy teatralne. Przedstawione zostaną spektakle z ich udziałem, ale także filmy dokumentujące samą pracę zespołów. W projekcie udział mają wziąć zespoły: Jo Strømgren Kompani, NIE, Stella Polaris. Realizacja „Sztuka/Poznanie/Działanie” rozpocznie się już w tym miesiącu, kiedy Bytom odwiedzi grupa Jo Strømgren Kompani, realizująca spektakle z pogranicza teatru i teatru tańca. Zespół występował już w prawie 60 krajach.

Czym są tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG? Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia). W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 - 2014). Poprzednia edycja dotyczyła okresu 2004-2009.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon