Touch Of Ireland – The Storm – widowisko muzyczno-taneczne w Operze

22 listopada 2014 r., w sobotę, o godz. 18.00 w Operze Śląskiej wystąpi jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów wykonujących muzykę celtycką - CARRANTUOHILL!

22 listopada 2014 r. /w sobotę/ o godz. 18.00

Od ponad 25 lat Carrantuohill wykonuje muzykę zarówno opartą na tradycji rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Zrealizował dotąd ponad 2.500 koncertów w Polsce i na świecie; wydał 12 płyt CD, 2 DVD, przy produkcji których współpracował m.in. z takimi artystami, jak: Anna Maria JOPEK, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Anita LIPNICKA, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI, Marek RADULI, Tomasz SZUKALSKI, Wojciech KAROLAK…

Carrantuohill wielokrotnie gościł w Irlandii występując na największych irlandzkich festiwalach oraz zdobywając tak cenne umiejętności gry „u źródeł”. Do największych sukcesów zespołu zaliczyć należy występy w Claremont McKenna College w Kalifornii na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza. Atutem Carrantuohill jest to, że koncerty zespołu z powodzeniem odbywają się zarówno w atmosferze tradycyjnego irlandzkiego pubu, jak i na największych scenach festiwalowych czy teatralnych - Roches de Celtique (Francja), Dancing with Lunasa (Irlandia), EuroWoodstock (Budapeszt), Teatr ROMA, Sala Kongresowa, Teatr Wielki, Dom Muzyki i Tańca, Przystanek Woodstock.

W Operze Śląskiej zespół wystąpi z towarzyszeniem formacji Treblers w projekcie pt. TOUCH OF IRELAND.

Touch of Ireland - to całe bogactwo prawdziwej irlandzkiej muzyki i tańca. Kompilacja utworów muzycznych i choreografii tanecznych, mocno osadzonych w irlandzkiej tradycji. Jest jednocześnie spektaklem niezwykle rozbudowanym pod względem aranżacji muzycznych, kostiumów, używanego instrumentarium… . Raz delikatne i zwiewne, a raz dynamiczne i porywające tańce irlandzkie, z towarzyszeniem muzyki, tworzą pasjonujące, kolorowe widowisko gwarantujące publiczności przeżycia estetyczne i świetną zabawę.

Repertuar dobrano tak, aby możliwe było wyeksponowanie wszystkich najbardziej charakterystycznych a jednocześnie przemawiających do publiczności elementów tańca irlandzkiego: jest więc aksamitny, kobiecy slip jig; są bardzo radosne, mieszane układy tańczone w klimatach irlandzkiego ceili; pokazy solo, umożliwiające tancerzom zaprezentowanie maksimum swoich umiejętności i najbardziej skomplikowanych kroków; wreszcie najbardziej oczekiwany i niezwykle ceniony przez publiczność step irlandzki, również w wydaniu a cappella. Najcenniejszą cechą przedsięwzięcia jest połączenie dwóch form sztuki irlandzkiej „na żywo”. Na świecie funkcjonuje wiele widowisk opartych na irlandzkim tańcu, ale zwykle są one pozbawione „żywej muzyki”, na którą w projekcie Touch of Ireland został położony niezwykle duży nacisk. Z jednej strony gwarantuje to pełnię odbioru widowiska, sprawia, że jest ono bardziej „autentyczne”; z drugiej zaś, w momentach gdy tancerze opuszczają scenę, muzycy wypełniają przestrzeń swoimi instrumentami, a że Carrantuohill to zespół charyzmatyczny i łatwo nawiązujący kontakt z publicznością – skupia na sobie uwagę i bawi się razem z widzami.

Treblers – formacja, w skład której wchodzą najlepsi polscy tancerze z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Niezwykle dynamiczna i barwna, fascynuje ekspresją ruchu i oryginalnymi choreografiami, opartymi na tradycyjnym tańcu irlandzkim z domieszką klimatów współczesnych. Jej występy to połączenie wdzięku tancerek, efektownych kostiumów, wysokiego poziomu technicznego – ze szczególnym uznaniem publiczności spotyka się za każdym razem widowiskowy step irlandzki. W bogatym dorobku scenicznym grupa ma pokazy na największych scenach w Polsce i za granicą (Niemcy, Czechy, Ukraina). Grupa gościła m.in na deskach Sali Kongresowej, Teatru Muzycznego Roma, Teatru na Wodzie w warszawskich Łazienkach, Teatru Rampa, Teatru Ziemi Lubuskiej, krakowskiego Teatru Groteska.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon