Bytom na starej pocztówce

Muzeum Górnośląskie przygotowało kolejną wystawę, na której będzie można przekonać się jak wyglądało życie w Bytomiu przed wiekami.

Choć nadgryzione zębem czasu, pożółkłe prze lata, pocztówki nadal są skarbnicą wiedzy o minionych latach. Zarówno o tym jak dawniej wyglądała zabudowa miast, ale także o ich mieszkańcach, którzy zapisywali puste powierzchnie kartek. 10 grudnia w filii Muzeum Górnośląskiego rozpocznie się wystawa "Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie". Ekspozycja zajmie kilka sal niegdysiejszego starostwa przy ul. Korfantego, gdzie będzie można zobaczyć widokówki z lat 1873-1945. Twórcy wystawy wykorzystali tradycyjne i multimedialne środki wyrazu, aby ukazać różnorodność kart. Wśród nich znalazły się m.in. patriotyczne pocztówki i bogato dekorowane pozdrowieniowe "Grussy".

Zwiedzający będą mogli przekonać się jakim zmianom ulegały techniki produkcji największych wydawców. Wystawa pozwala zrozumieć, że pocztówki to nie tylko sentymentalne pamiątki z wakacji, ale również dokumenty minionych czasów czy interesujące materiały reklamowe. - Najcenniejsze są pocztówki XIX-wieczne, wykonane metodą litograficzną, nietypowe – kartki składane, ozdabiane winietami albo z „niespodziankami”. Na wystawie pojawią się też karty bogato zdobione secesyjnymi ornamentami, ponadto pocztówki, które – po uzbieraniu kilku – jak puzzle układają się w całość, albo te, które po otwarciu okienka ujawniają ukrytą harmonijkę mniejszych obrazków - czytamy w informacji Muzeum Górnośląskiego.

Wystawę przygotowała Izabella Kühnel z Działu Kresów i Kultur Pogranicza. Ekspozycja prezentuje zbiory Muzeum Górnośląskiego i prywatnych kolekcji, a także pocztówki ze zbiorów rodzinnych. Wernisaż odbędzie się w środę 10 grudnia o 17:00. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 maja 2015 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon