Derby razy dwa

Już po raz drugi w tym sezonie za miedzowy pojedynek Polonii Bytom i Alby Chorzów kończy się sukcesem bytomian. W Hali na Skarpie podopieczni Radosława Kucińskiego zwyciężyli 80:75.

Kto spodziewał się wyrównanego spotkania, ten zaspokoił swoją analityczną próżność. Pierwsza kwarta niedzielnego widowiska to nieustanne zmiany prowadzenia, kosz za kosz, wet za wet. Obie ekipy postawiły na radosną koszykówkę, a ich defensywy z każdą kolejną akcją dopiero pomalutku się dostrajały. Wynik inauguracyjnej ćwiartki (24:22 dla Polonii) świetnie odzwierciedla ofensywne nastawienie zespołów.

Kluczowym momentem spotkania okazała się seria punktowa bytomian 11-0, która pozwoliła im wyjść na dziewięciopunktowe prowadzenie i sprawować pieczę nad losami meczu. Duża w tym zasługa debiutującego w bytomskim zespole Emila Podkowińskiego. Skrzydłowy ma wypełnić lukę po Grzegorzu Zadęckim, którego kontuzja wykluczyła z gry do końca sezonu. I wczoraj rzeczywiście zagrał na poziomie Zadęckiego (najlepszego punktującego ekipy w pierwszej części rozgrywek), notując 19 punktów, w tym aż 11 w drugiej kwarcie. Świetnie prezentował się zwłaszcza w izolacjach low post, gdzie najpełniej objawiał się jego atletyzm.

Bytomianie w drugiej połowie rozsądnie kontrolowali wynik, nie dając podejść Albie bliżej niż na odległość czterech oczek. Grę chorzowian ciągnął dynamiczny rozgrywający Jakub Maksymiuk, autor 21 punktów (4/7 za 3). Zawiedli jednak jego podkoszowi partnerzy. Poloniści absolutnie zdominowali pomalowane, zdobywając 46 punktów spod kosza (przy raptem 30 Alby). Ogromny w tym udział Michała Nikiela, który świetnie kierował strefąPolonii. Bytomski Marc Gasol to cichy bohater niedzielnej rywalizacji – 11 pkt., aż 3 asysty, 2 bloki i wskaźnik +/- na poziomie +15. Jednak zawodnikiem meczu jest bez wątpienia Marcin Ecka, którego linijka mówi absolutnie wszystko: 15 pkt. (7/11 z gry), 8 as., 5 zb., 5 prze. Rozgrywający drużyny z Bytomia swoimi charakterystycznymi drive’ami w ostatnich minutach skutecznie hamował pogoń rywali.