Pierwsza kronika Bytomia już w sprzedaży

Na to czekali wszyscy pasjonaci historii Bytomia. Do sprzedaży trafiło tłumaczenie pierwszej monografii w historii naszego miasta.

Byt kronika gramera

"Kronika miasta Bytomia na Górnym Śląsku" ("Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien") ukazała się 24 czerwca 1863 roku. Dzieje naszego miasta spisał Franz Gramer, nauczyciel w tutejszej katolickiej szkole miejskiej. Należy podkreślić, że dotąd nikt wcześniej nie podjął się zgromadzenia wiedzy o przeszłości Bytomia i sporządzenia takiego opracowania. Do dziś kronika Gramera jest ważnym źródłem informacji o dziejach naszego miasta, czego najlepszym dowodem są liczne odwołania do niej w wielu współczesnych publikacjach.

Osoby, które nie posługiwały się językiem niemieckim niestety nie mogły zapoznać się z oryginalnym tekstem napisanym przed ponad 150 laty. Dziś już nie stanowi to problemu. Bytomskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Górnośląskim wydało kronikę Gramera przełożoną na język polski. Tłumaczenia dokonał Antoni Niemczura. Wydawnictwo zostało uzupełnione o komentarz profesora Jana Drabiny.

Książkę można na razie nabyć w Beceku i w Muzeum Górnośląskim w cenie 50 zł, lecz wkrótce powinna trafić też do innych punktów na terenie naszego miasta. Będzie ją można również wypożyczyć w tutejszych bibliotekach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bytom i okolice j drabina

Przeszłość Bytomia i okolic

Kopalnia Rozbark przez całe lata była charakterystycznym elementem krajobrazu miasta

Kopalnia "Rozbark". Dziś nie poznacie tego miejsca

Przedwojenny Bytom 8

Bytom. Wycieczka do miasta, które trudno rozpoznać

Bytom Plac Akademicki

Dawny Bytom w kolorze. Fotografie miasta sprzed lat

Byt szlakamiiirp

„Szlakami II RP” – przewodnik po województwie...

Byt dystrybutory strazacka

Dystrybutory zniknęły sprzed strażnicy. Jeden...

Byt rozbiorka sw jozef01

Wyburzają kościół przy autostradzie [ZDJĘCIA]