Bytomska Kronika z kolejnym sukcesem

Prestiżowe pismo artystyczne „Obieg” uhonorowało dyrektora programowego CSW „Kronika”, Stanisława Ruksza, tytułem najbardziej niekonwencjonalnego kuratora w Polsce 2014. Samą „Kronikę” również wyróżniono – w rankingu najbardziej nowatorskich instytucji publicznych znalazła się na 5. miejscu.

Byt p19c3hnnma1t7r18mn14psainvqr3

Ranking opublikowany przez „Obieg” opierał się na ankiecie wypełnionej przez cenionych w świecie artystycznym krytyków sztuki. Pismo wyróżniło:

  • - najbardziej interesującego artystę (tytuł otrzymała Aneta Grzeszykowska, artystka multimedialna);
  • - najbardziej przekonującą wystawę (wyróżniono wystawę„Monika Zawadzki. Bydło", Zachęta, Warszawa);
  • - najbardziej niekonwencjonalnego kuratora (zwyciężył Stanisław Ruksza, dyrektor programowy bytomskiego CSW „Kronika”);
  • - najlepiej zapowiadającego się artystę (zdaniem krytyków jest nim Honorata Martin, malarka, artystka multimedialna)
  • - najbardziej nowatorską instytucję publiczną (zostało nią Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
  • - najbardziej ekscytujące wydarzenie związane ze sztuką (doceniono spektakularne sukcesy pracowników Muzeum Sztuki w Łodzi: wygrana Magdaleny Ziółkowskiej w konkursie na dyrektorkę Bunkra Sztuki w Krakowie oraz Małgorzaty Ludwisiak w konkursie na dyrektorkę CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie);
  • - najbardziej inspirujące prywatne galerie (najwyżej oceniono warszawską galerię Stereo);

CSW „Kronika” funkcjonuje w Bytomiu od 24 lat. Instytucja działająca w strukturach organizacyjnych BeCeKu współpracuje z artystami, kuratorami i ośrodkami z całej Polski, ale i zagranicy (m.in. Kunstverein w Wolfsburgu, Fundacja Galerii Foksal w Warszawie, Press to Exit Project Space w Skopje, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Obecnie w „Kronice” obejrzeć można międzynarodową wystawę „The Wall. Art Face To Face With Borders” poruszającą temat granic w sztukach wizualnych. Wystawa będzie udostępniona do 18 lutego, później „Kronika” i Fundacja Imago Mundi zaproszą mieszkańców Śląska na największą wystawę sztuki współczesnej, która dotyczyć będzie Górnego Śląska i jego przemian. Będzie można ją oglądać w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Tymczasem w Kronice otwarta została właśnie międzynarodowa wystawa "The Wall. Art Face To Face With Borders", organizowana przez Kronikę i Fundację Imago Mundi w galerii Careof DOCVA w Mediolanie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt trzaski

„Trzaski” w Kronice

Byt noc kronia

KRONIKA przyłącza się do „Nocy Muzeów”

Byt 10986900 857503864307672 427586474293382434 n

Czego szuka sztuka 2. Przewodnik dla...

Byt metropolis

Nowości w Kronice (Metropolis)

Byt 10954597 335441923331371 6083715968244705569 n

"Świetlica Sztuki" rozpoczęła projekt...

CSW Kronika wystawia za granicą!

Bytomski4 wystawykronika

Wystawy realizowane w ramach Projektu...