Jaki jestem, a jaki chciałbym być i MUZeum MUZycznie – to najbliższe propozycje bytomskiego muzeum

Jaki jestem, a jaki chciałbym być– czyli jak interpretować autoportret, opowiadać będzie Agnieszka Bartków i MUZeum MUZycznie – pokaz filmu podsumowujący interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Byt muz28 29

W kapeluszu, przy sztalugach, z fajką czy bez ucha – autoportrety są najdoskonalszym odzwierciedleniem bogatej wyobraźni artystów. Jak przedstawiali sami siebie opowie Agnieszka Bartków podczas wykładu z cyklu Portret w malarstwie.

Jacek Malczewski uwiecznił się jako Chrystus. Anna Bilińska z paletą w dłoni patrzy oczyma pewnej siebie artystki. W zielonym Bugatti Tamara Łempicka kusi uwodzicielskim spojrzeniem. Wiele interesujących dzieł powstało także w ramach korespondencji sztuk – malarstwa, muzyki i literatury. Jacek Kaczmarski piórem stworzył Autoportret Witkacego, a Ilija Riepin – słynny psychologiczny portret kompozytora Modesta Musorgskiego.

W ciągu stuleci konterfekty słynnych artystów wprowadzały odbiorców w zachwyt. Nurtowały wciąż nasuwającymi się pytaniami. Czy autoportret to zawsze prawda o artyście? A może tylko marzenie, które nie zawsze musi się spełnić?

To wszystko już 28 stycznia (środa), godz. 16.30 / Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, świetlica

A dzień później 29 stycznia (czwartek), godz. 17.00 w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego - odbędzie się filmowe podsumowanie projektu MUZeum MUZycznie, w ramach którego w miesiącach wrzesień–grudzień 2014 roku odbyły się interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną filmy piaskowe, aktorsko-animowane, nowe aranżacje starych ludowych pieśni i tańców plemiennych przygotowane przez uczestników zajęć.

Projekt MUZeum MUZycznie realizowany był we współpracy Muzeum Górnośląskiego ze Śląskim Towarzystwem Muzycznym i dofinansowany został przez Fundację Orange.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt podpisanie umowy fot s szelag 33 pop

Muzeum będzie nowocześniejsze?

Bytomski5 parada muzeum

Noc Muzeów – co w Bytomiu? [PROGRAM]

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza

Bytomski5 Plakat MARIKA

Spektakl "Marika" w bytomskim muzeum

Sztuka kochania - Ars amandi – średniowiecze...

Bytomski4 Roman Kramsztyk portret ony przed 1926

Wykłady o sztuce: Roman Kramsztyk

Bytomski4 rodzinski

Rodziński w bytomskim muzeum