Wyremontują Katowicką, ale...

...najwcześniej w 2016 roku. Przebudowa ulicy przesunie się conajmniej o rok.

Byt tramwaj katowicka zima

Dwa tygodnie temu poinformowaliśmy, że Tramwaje Śląskie zrezygnowały z inwestycji na ul. Katowickiej w tym roku. Przedsięwzięcie miało zostać sfinansowane z oszczędności powstałych w trakcie realizacji wielkiego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w GOP oraz ze środków własnych miasta. Władze Bytomia jednak nie zdecydowały się przekazać wystarczającej sumy na ten cel, dlatego TŚ postanowiły wycofać się z inwestycji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że doszło do porozumienia pomiędzy spółką a zarządem miasta. Uzgodniono, że ulica zostanie przebudowana w 2016 roku w ramach kolejnego projektu modernizacji sieci tramwajowej w GOP dofinansowanego ze środków unijnych. Aby tak się stało inwestycja musi zostać m.in. wpisana do wniosku o dofinansowanie oraz do Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta, a następnie uzyskać akceptację Urzędu Marszałkowskiego, który jest dysponentem funduszy unijnych przeznaczonymi dla naszego województwa.

Jeśli nic znowu nie stanie na przeszkodzie, to w przyszłym roku Katowicka na odcinku od ul. Siemianowickiej do pl. Sikorskiego powinna przejść dużą metamorfozę. Powstanie podwójne torowisko wbudowane w środek jezdni, po którym będą mogły poruszać się również samochody. W ten sposób zostanie wygospodarowane więcej miejsca na pasy ruchu i wydzielone miejsca parkingowe. Po przebudowie tramwaje będą poruszać się po ulicy ciszej i będą wywoływać mniejsze drgania. Ponadto sieć trakcyjna ma zostać przewieszona z elewacji na słupy, co pozwoli odetchnąć konstrukcjom stuletnich kamienic.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon