Co zmienić w Budżecie Obywatelskim?

Ruszyły konsultacje społeczne Budżetu Obywatelskiego. Każdy może zgłosić swoje uwagi na temat zasad realizacji kolejnej edycji.

W zeszłym roku mieszkańcy naszego miasta po raz pierwszy mieli możliwość zadecydowania o przeznaczeniu części środków gminnego budżetu. Dokładnie dwóch milionów złotych podzielonych pomiędzy wszystkie dzielnice według liczby ludności. Bytomianie zgłosili blisko 200 projektów dotyczących przeróżnych inwestycji: remontów dróg i chodników, czy budowy boisk i placów zabaw.

Zainteresowanie Budżetem Obywatelskim było tak duże, że władze miasta zdecydowały się kontynuować to przedsięwzięcie i w tym roku, lecz na nieco zmienionych zasadach. W minionej edycji duże kontrowersje wzbudzały projekty związane z infrastrukturą szkół, które zdominowały finalną listę inwestycji. Dlatego w propozycji uchwały tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zapisano, iż projekty inwestycji muszą dotyczyć nieruchomości należących do miasta, ale z wyłączeniem terenów jednostek organizacyjnych gminy, czyli m.in. szkół. Dzięki temu większe szanse powodzenia będą mieć pomysły zwykłych mieszkańców.

W ramach trwających konsultacji nadchodzącej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogą zgłosić własne sugestie zmian w uchwale określającej zasady jego przeprowadzania. Uwagi i opinie można zgłaszać do 27 lutego na adres mailowy pz@um.bytom.pl lub pisemnie w Kancelarii Prezydenta Miasta. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na Platformie Konsultacji.

Po przeprowadzeniu konsultacji zostanie sporządzony specjalny protokół podsumowujący zebrane uwagi, który zostanie przekazany Radzie Miejskiej. Następnie zgodnie z wynikami konsultacji zostaną naniesione zmiany w projekcie uchwały.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon