Co zmienić w Budżecie Obywatelskim?

Ruszyły konsultacje społeczne Budżetu Obywatelskiego. Każdy może zgłosić swoje uwagi na temat zasad realizacji kolejnej edycji.

W zeszłym roku mieszkańcy naszego miasta po raz pierwszy mieli możliwość zadecydowania o przeznaczeniu części środków gminnego budżetu. Dokładnie dwóch milionów złotych podzielonych pomiędzy wszystkie dzielnice według liczby ludności. Bytomianie zgłosili blisko 200 projektów dotyczących przeróżnych inwestycji: remontów dróg i chodników, czy budowy boisk i placów zabaw.

Zainteresowanie Budżetem Obywatelskim było tak duże, że władze miasta zdecydowały się kontynuować to przedsięwzięcie i w tym roku, lecz na nieco zmienionych zasadach. W minionej edycji duże kontrowersje wzbudzały projekty związane z infrastrukturą szkół, które zdominowały finalną listę inwestycji. Dlatego w propozycji uchwały tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zapisano, iż projekty inwestycji muszą dotyczyć nieruchomości należących do miasta, ale z wyłączeniem terenów jednostek organizacyjnych gminy, czyli m.in. szkół. Dzięki temu większe szanse powodzenia będą mieć pomysły zwykłych mieszkańców.

W ramach trwających konsultacji nadchodzącej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogą zgłosić własne sugestie zmian w uchwale określającej zasady jego przeprowadzania. Uwagi i opinie można zgłaszać do 27 lutego na adres mailowy pz@um.bytom.pl lub pisemnie w Kancelarii Prezydenta Miasta. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na Platformie Konsultacji.

Po przeprowadzeniu konsultacji zostanie sporządzony specjalny protokół podsumowujący zebrane uwagi, który zostanie przekazany Radzie Miejskiej. Następnie zgodnie z wynikami konsultacji zostaną naniesione zmiany w projekcie uchwały.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt budzet rozbark

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego!

Byt bytomianie gliwicka

Budżet Obywatelski: 5 dni głosowania

Byt budzet rozbark

Projekty zweryfikowane, za moment głosowanie

Byt ewaluacja budzetu obywatelskiego

Radni mają gdzieś Budżet Obywatelski?

Byt ludzie rynek

Miesiąc na zgłoszenia do Budżetu Obywatelskiego

Bytomski2 wojcicki muzeum

Minął rok od referendum

Bytomski4 piniondze

Mieszkańcy mają swój budżet